გაზეთ „აჭარას“ 93 წელი შეუსრულდა
ახლო ხედითთითქმის საუკუნეა გაზეთი აჭარის რეგიონში უცვლელი სტატუსითა და მიმართულებით გამოდის. 2013 წელს გაზეთ „აჭარა“-ს 93 წელი შეუსრულდა. მისი დამფუძნებელი შპს გაზეთი აჭარა და ადჟარიაა, რომლის 100 პროცენტიან წილს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა ფლობს.
გაზეთი რეგიონში 1921 წლიდან სხვადასხვა სახელწოდებით გამოდიოდა, თუმცა მისი არსებობის ყოველ ეტაპზე უცვლელი რჩებოდა ცენზურა, რომელსაც ის ხელისუფლების მხრიდან განიცდიდა. ამჟამად გაზეთმა ახალი ეტაპი დაიწყო.
„არჩევნების შემდეგ ძირეულად შეიცვალა ყველაფერი. პირველ რიგში ცენზურა აბსოლუტურად მოგვეხსნა, აბსოლუტურად თავისუფლები ვართ“, - ამბობს რედაქტორი, გიორგი გორგილაძე. ის იმ მასალებზე საუბრობს, რომლებიც მათ გაზეთში ბოლო პერიოდში დაიბეჭდა და სადაც, მისი თქმით, ახლანდელი ხელისუფლებაა გაკრიტიკებული.
„ამით ჩვენმა რეიტინგმა აიწია. ხალხიდან გვაქვს გამოხმაურება“, - ამბობს გორგილაძე.
მიუხედავდ ხელისუფლების მხრიდან ცენზურის არარსებობისა ჟურნალისტები თვითცენზურაზეც საუბრობებენ.
„თვითცენზურა ისე ზის თითოეულ ჩვენგანში, რომ თვითონ შენგან დამოუკიდებლად ვერ აკეთებ ძალიან კრიტიკულ მასალას“, - ამბობს ჟურნალისტი რევაზ მსხილაძე, რომელიც გაზეთში 1980 წლიდან მუშაობს.
ბოლო ხანებში ცენზურის მხრივ ყველაზე რთულ პერიოდად ჟურნალისტები 2006 წლის შემდომ პერიოდს ასახელებენ, როცა სხვადასხვა მიზეზის გამო ხშირი იყო მათი მასალების დაბლოკვა. ჟურნალისტი მანანა მითაიშვილი იხსენებს, რომ ცენზურა მაშინ იმდენად აბსურდში გადაიზარდა, რომ მას კონკრეტული სახელის და გვარის დაწერის უფლებაც არ მისცეს.
მანანა მითაიშვილი
„ბიძინა ივანიშვილი მყავდა ნახსენები მასალაში, ოღონდ არა პოლიტიკურ კონტექსტსტში. მყავდა როგორც მეცენატი და რედაქტორმა მითხრა, ოღონდ ეს არა და რაც გინდა დაწერეო“, - იხსენებს მითაიშვილი.
ცენზურას ჟურნალისტები მხოლოდ შინაგანად აპროტესტებდნენ. მისი ხმამაღლა დაფიქსირება კი სამსახურის დაკარგვას ნიშნავდა, რასაც ყველა ერიდებოდა. რედაქციის 20 ჟურნალისტიდან 14 გაზეთში ჯერ კიდე მაშინ მუშაობდა, როცა მას „საბჭოთა აჭარა“ ეწოდებოდა. მათი ცხოვრება ათეულობით წლებია გაზეთ „აჭარა“-ს უკავშირდება და როგორც თავად აცხადებენ, მათთვის იქ მუშაობა იმაზე მეტია, ვიდრე სამსახური.
„ყველაზე ცუდ წლებშიც ერთმანეთით გაგვქონდა თავი“, - ამბობს ჟურნალისტი მანანა მითაიშვილი, რომლის მამაც გაზეთ “აჭარა”-ში მუშაობდა.
გაზეთ „აჭარა“-ს ნიშა იმ პერიოდის განმავლობაში, რაც მან გაიარა, უცვლელია. გაზეთის რედაქტორი, მიიჩნევს, რომ „აჭარა“ რეგიონში მიმდინარე ყველა მნიშვნელოვან მოვლენას ასახავს.
„აქ სულია ისეთი, რომ კლასიკური უნდა იყოს გაზეთი ყველა შემთხვევაში. ამიტომ ანალიტიკურიც, ინფორმაციაც, ყველა მასალა, რაც იბეჭდება აბსოლუტურად დადასტურებულია დოკუმენტალურად. ჭორის დონეზე არავითარ შემთხვევაში და არც გადაუმოწმებელ ინფომაციას არ ვბეჭდავთ“, - ამბობს გორგილაძე.
გაზეთი აჭარის რეგიონის მაშტაბით კვირაში სამჯერ გამოდის. მისი ტირაჟი 800 დან 1500 მდე მერყეობს. მასში ძირითადათ პოლიტიკური შინაარსის მასალებია განთავსებული. კვირაში ერთხელ გაზეთს ჩანართის სახით ემატება მისი რუსულენოვანი გამოცემაა „Аджария“, სადაც კვირის მნიშვნელოვანი მოვლენებია ასახული. 2005 წლამდე „Аджария“ დამოუკიდებელ გაზეთად გამოდიოდა, მალე ის დახურეს. 2008 წელს კი აღადგინეს და გაზეთს ჩანართის სახით დაუმატეს.
დაფინანსება
გაზეთ „აჭარა“-ს აჭარის მთავრობა აფინანსებს. წელს მისი ბიუჯეტი 130 ათასი ლარით განისაზღვრა. მიუხედავად იმისა, რომ რედაქტორი გაზეთის სტატუსის შეცვლასა და მის საზოგადოებრივ გაზეთად გარდაქმნას უჭერს მხარს, მიიჩნევს რომ გაზეთი, მაინც ბიუჯეტიდან უნდა დაფინანსდეს, რადგან ის დამოუკიდებლად არსებობას ვერ შეძლებს.
„თუ გრანტებზე ვიმუშავებთ, მაშინ ეს პერიოდი სახელმწიფო დაფინანსებაზე უარის თქმასა და გრანტების მოპოვებას შორის შეიძლება კატასტროფული შედეგით დამთავრდეს გაზეთისთვის, რადგან გაზეთის გამოშვებას უბრალოდ ვერ შევძლებთ“, - ამბობს გორგილაძე.
ფინანსების მიზნობრივად გადანაწილების მიზნით გაზეთ „აჭარის“ ადმინისტრაციამ 2013 წლის თებერვლიდან ჟურნალისტები ჰონორარებით გადახდის სახელფასო სისტემაზე გადაიყვანა.
გაზეთის რედაქტორი მიიჩნევს, რომ მსგავსი გადახდის სისტემით ჟურნალისტებს უფრო მეტი ანაზღაურების აღება შეუძლიათ. ამით ის იმ ჟურნალისტების გამოფხიზლებას გეგმავს, რომლებიც სამუშაო გამოცდილებისთვის ფიქსირებულ ხელფასს იღებდნენ და მასალების წერის სურვილი არ ჰქონდათ.
„რამდენიმე ჟურნალისტი თავის ანაზღაურებას ვერ ამართლებდა. ამ დროს სხვა ჟურნალისტი, რომელიც ნამდვილად ნიჭიერია და მეტს მუშაობდა და სურვილი გააჩნნდა განვითარების ნაკლებს ღებულობდა. ეს მათი ფინანსური მხარდაჭერის მიზნით გაკეთდა“, - ამბობს გორგილაძე.
ჟურნალისტების ნაწილი ხელფასების სიმცირეზე საუბრობს. თუმცა რედაქტორი მიიჩნევს, რომ თუკი ჟურნალისტებს გაზეთის შენარჩუნება იმ საშტატო ერთეულითა და ფორმატით სურთ როგორიც დღესაა „ქამრები უნდა შემოიჭირონ“.
რეორგანიზაცია
რედაქციაში რეორგანიზაცია არ იგეგმება. რედაქტორი მიიჩნევს, რომ ხელისუფლების მხრიდან რეორგანიზაციის ჩატარების მოთხოვნა მისთვის ცენზურის ნიშნების მაჩვენებელი იქნება. შტატების შემცირებას ის თანამდებობის დატოვებას ამჯობინებს.
„მე რომ დარწმუნებული ვიყო, რომელიმე ერთი მაინც კომერსანტობას შეძლებს, რომ დაკარგოს სამსახური და ამით შეძლებს პურის მოპოვებას, მაშინ არ მექნება ასეთი დამოკიდებულება. მე არ შემიძლია, როგორც მორწმუნე ადამიანს ვინმე დავღუპო“, - ამბობს გორგილაძე.
გაზეთმა რეორგანიზაცია ვარდების რევოლუციის შემდეგ განიცადა, როცა ძველი თანამშრომლების სამსახურიდან დათხოვნა დაიწყო. იმ პერიოდს ჟურნალიტები დამცირებისა და აბუჩად აგდების წლებს უწოდებენ.
დათხოვნილი თანამშრომლების ნაწილმა მაშინ ბათუმის სააპელაციო სასამართლოს საჩივრით მიმართა. მათი ნაწილი სამსახურში ახალმა რედაქტორმა აღადგინა. ისინი დღესაც გაზეთში მუშაობენ.
გეგმები
გაზეთის რედაქცია უკვე მეხუთე წელია ახალ შენობაშია. ძველი შენობის დასაბრუნებლად კი რედაქციამ პროკურატურას მიმართა. ისინი 5 წლის წინ მემედ აბაძიძის ქუჩაზე მდებარე გაზეთ „აჭარის“ რედაქციის შენობის უკანონოდ გასხვისების გამოძიებას ითხოვენ. რედაქცია იმ შენობაში ათეულობით წლების განმავლობაში იმყოფებოდა. რედაქტორი გიორგი გორგილაძე მიიჩნევს, რომ თავის დროზე შენობა რედაქციას უკანონოდ ჩამოერთვა. დღევანდელი ხელისუფლების პირობებში კი თანამშრომლებს მისი დაბრუნების იმედი აქვთ. გორგილაძე იმ გეგმაზე საუბრობს, რომლის განხორციელებაც რედაქციის კუთვნილი შენობის დაბრუნებას უკავშირდება.
„ჩვენი გეგმის მიხედვით ამ შენობაში შესაძლებელი იქნება საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე დიდი მედია-ჰოლდინგის შექმნა. დაფინანსება ალბათ ნაწილობრივ სამთავრობო და ნაწილობრივ ინვესტიციები იქნება. აჭარაში არსებული ყველა გაზეთი იქ განთავსდება. ის იქნება პრესის სახლი“, - ამბობს გორგილაძე.

Газете «Ачара» исполнилось 93 года
Крупным планомУже почти век, как в регионе Аджария издается эта газета с неизменным статусом и направленностью. В 2013 году газете «Ачара» исполнилось 93 года. Ее учредителем является ООО «Газета «Ачара и Аджария», 100% которого принадлежат Аджарской автономной республике.
Газета выходила в регионе с 1921 года под различными названиями, но на каждом этапе ее существования неизменной оставалась цензура, которой она подвергалась со стороны властей. Сейчас же газета начала совершенно новый этап.
«После выборов все коренным образом изменилось. В первую очередь, была абсолютно снята цензура, и мы – абсолютно свободны», - заявил редактор газеты Георгий Горгиладзе. Он имел в виду, в частности, печатавшиеся в его газете в последний период материалы, в которых, по его словам, содержалась критика и нынешних властей.
«В результате наш рейтинг возрос. У нас есть отзывы людей», - отметил Горгиладзе.
Однако, несмотря на отсутствие цензуры со стороны властей, журналисты все же говорят о самоцензуре.
«Самоцензура настолько засела в каждом из нас, что ты сам по себе не можешь делать очень критичный материал», - заметил журналист Реваз Мсхиладзе, работающий в газете с 1980 года.
Самым сложным периодом за последнее время с точки зрения цензуры журналисты называют период после 2006 года, когда зачастую, по различным причинам, происходило блокирование их материалов. Журналист Манана Митаишвили вспоминает, что цензура в тот период настолько переросла в абсурд, что ей даже не дали возможности указать в статье конкретные имя и фамилию.
«В моем материале упоминался Бидзина Иванишвили, но не в политическом контексте. Он рассматривался в качестве мецената, и редактор сказал мне: только, мол, не он, а так пиши, что хочешь», - рассказала Митаишвили.
მანანა მითაიშვილი
Против цензуры журналисты протестовали лишь внутренне. Громко заявить об этом означало потерять работу, чего все избегали. Из 20 журналистов редакции 14 работают в газете еще с того времени, когда она называлась «Сабчота Ачара» («Советская Аджария»). Их жизнь связана с газетой «Ачара» уже десятки лет, и, как они заявляют, работать там для них – это больше, чем просто работа.
«Даже в самые плохие годы мы держались за счет взаимной поддержки», - отметила журналист Манана Митаишвили, отец которой также работал в газете «Ачара».
Неизменной за весь пройденный период осталась и ниша газеты «Ачара». По словам редактора газеты, «Ачара» отображает все происходящие в регионе важные события.
«Здесь такой дух, что газета в любом случае должна быть классической. Поэтому и аналитика, и информация, все материалы, которые в ней печатаются, абсолютно подтверждены документально. Мы ни в коем случае не печатаем информацию на уровне слухов, или не перепроверенную», - подчеркнул Горгиладзе.
Газета «Ачара» выходит в масштабах региона трижды в неделю. Ее тираж колеблется в пределах от 800 до 1500 экземпляров. В газете печатаются материалы, в основном, политического содержания. Раз в неделю в виде приложения к газете выходит русскоязычное издание «Аджария», в котором рассматриваются важнейшие события недели. До 2005 года «Аджария» издавалась как независимая газета, но потом ее закрыли. В 2008 году ее издание было возобновлено, но в виде приложения.
Финансирование
Газету «Ачара» финансирует правительство Аджарии. Ее бюджет на этот год установлен на уровне 130 тысяч лари. Несмотря на то, что редактор газеты поддерживает идею об изменении ее статуса и преобразовании в общественную газету, он считает, что она все равно должна финансироваться из бюджета, поскольку не сможет существовать независимо.
«Если мы станем работать на гранты, то этот период – от отказа от государственного финансирования до получения грантов - может закончиться для газеты катастрофическим результатом, поскольку мы просто не сможем ее выпускать», - заявил Горгиладзе.
В феврале 2013 года с целью целевого распределения финансов администрация газеты «Ачара» перевела журналистов на гонорарную систему. Редактор газеты считает, что благодаря такой системе оплаты труда журналисты имеют возможность зарабатывать больше. Одновременно, по его словам, происходит стимулирование тех журналистов, у которых была фиксированная зарплата за опыт работы, и не было желания писать материалы.
«Несколько журналистов не оправдывали свои зарплаты. В то же время другой журналист, который - действительно способный, работал больше и хотел развиваться, получал меньше. Это было сделано с целью их финансовой поддержки», - сказал Горгиладзе.
Часть журналистов указывают на небольшие размеры зарплат. Однако редактор считает, что если журналисты хотят сохранить газету с теми же штатными единицами и в том же формате, как сейчас, они должны «затянуть пояса».
Реорганизация
Реорганизации в редакции не планируется. По словам редактора, требование проведения реорганизации со стороны властей явится для него показателем признаков цензуры. И он предпочтет покинуть должность, нежели сократить штат.
«Если бы я был уверен, что кто-либо из них способен заняться коммерцией, что в случае потери работы он сможет зарабатывать этим на хлеб, тогда у меня не было бы такого отношения. Как верующий человек, я не могу погубить кого-либо», - заявил Горгиладзе.
Газета претерпела реорганизацию после «революции роз», когда начались увольнения старых сотрудников. Тот период журналисты называют годами унижения и пренебрежения.
Часть уволенных сотрудников тогда подали иск в Батумский апелляционный суд. Нескольких из них новый редактор восстановил на работе, и с тех пор – по сей день – они работают в газете.
Планы
Редакция газеты уже пятый год располагается в новом здании. С целью возвращения прежнего здания редакция обратилась в прокуратуру. Сотрудники требуют расследования незаконного, по их мнению, отчуждения 5 лет назад здания редакции газеты «Ачара» на улице Мемеда Абашидзе. Редакция находилась в этом здании десятки лет. Редактор Георгий Горгиладзе заявил, что в свое время это здание было незаконно отнято у редакции, а в условиях нынешних властей у сотрудников появилась надежда на его возвращение. Горгиладзе коснулся и плана, осуществление которого связано с возвращением редакции вышеупомянутого здания.
«В соответствии с нашим планом, в этом здании можно будет создать один из крупнейших в Грузии медиахолдингов. Финансирование будет, наверное, частично от правительства, частично – за счет инвестиций. Там разместятся все существующие в Аджарии газеты. Это будет Дом прессы», - рассказал Горгиладзе.