16 სექტქმბერს თბილისის საქალაქო სასამართლო „ტაბულას“ ჟურნალისტის საქმეს განიხილავს
„ტაბულას“ ცნობით, 16 სექტემბერს, თბილისის საქალაქო სასამართლოში, „ტაბულას“ ჟურნალისტის, გიორგი სიხარულიძის საქმესთან დაკავშირებით, მოსამზადებელი სხდომა გაიმართება. საქმე ეხება საპატრულო პოლიციის მიერ გიორგი სიხარულიძის გაჩხრეკას, გადაღებული ვიდეომასალის წაშლას და სიტყვიერი შეურაცხყოფის მიყენებას.
„ტაბულას“ ცნობით, გიორგი სიხარულიძე 24 აგვისტოს, დაახლოებით 20:15 წუთზე, კოსტავას ქუჩაზე, საპატრულო პოლიციის რეიდს იღებდა, როდესაც პოლიციის თანამშრომლებმა მანქანიდან ჩამოსვეს, სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს და გადაღებული მასალა მობილური ტელეფონიდან წაუშალეს, რის საფუძველზეც სიხარულიძემ საქალაქო სასამართლოში შსს-ს წინააღმდეგ სარჩელი შეიტანა.
„მოსარჩელე მიიჩნევს, რომ მისი შეჩერება, ზედაპირული შემოწმება და ავტომობილის ჩხრეკა მოხდა უკანონოდ და დაუსაბუთებლად, რისთვისაც, პოლიციის შესახებ საქართველოს კანონის მუხლი 9 (პრიმა) (შეჩერება და ზედაპირული შემოწმება), პუნქტი 5 შესაბამისად, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან, ფულად კომპენსაციას მოითხოვს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ საკითხზე ჩატარდა მოკვლევა და პოლიციელების მხრიდან კანონდარღვევა არ დადასტურდა. აღსანიშნავია, რომ მოკვლევისას შსს არ დაკავშირებია დაზარალებულ გიორგი სიხარულიძეს“, - აღნიშნულია „ტაბულას“ მიერ გავრცელებულ მასალაში.

16 сентября Тбилисский городской суд рассмотрит дело журналиста «Табулы»
По сообщению журнала «Табула», 16 сентября в Тбилисском городском суде пройдет подготовительное заседание по делу журналиста «Табулы» Гиоргия Сихарулидзе. Дело касается факта обыска журналиста сотрудниками патрульной полиции, стирания отснятого им материала и нанесения ему словесного оскорбления.
По сообщению «Табулы», 24 августа Гиорги Сихарулидзе, примерно, в 20:15, снимал на улице Костава рейд патрульной полиции, когда сотрудники полиции высадили его из машины, нанесли ему словесное оскорбление и стерли отснятый на мобильный телефон материал. В связи с этим фактом, Гиорги Сихарулидзе возбудил судебный иск против МВД.
«Истец считает, что его остановка, поверхностная проверка и обыск автомобиля были осуществлены незаконно и безосновательно. В соответствии с 5-м пунктом 9-прим статьи Закона «О полиции» (остановка и поверхностная проверка), журналист требует от МВД денежной компенсации.
Представитель Службы по связям с общественностью МВД заявил, что по этому вопросу проведено расследование, и факт нарушения закона со стороны полицейских не подтвержден. Надо отметить, что в ходе расследования МВД не связывалось с потерпевшим Гиоргием Сихарулидзе», - отмечается в распространенном «Табулой» материале.