ირაკლი ბერულავა-მთავარია, ადამიანი იყოს საინტერესო და არა მისი ეთნიკური წარმომავლობა
სტატიები ინტერვიუჩვენი სტუმარია „ინტერნიუსი საქართველოს“ წარმოების ხელმძღვანელი ირაკლი ბერულავა, რომელიც თანამშრომლობს ორგანიზაციასთან „რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე“.
-ირაკლი, თქვენ იყავით ერთ-ერთი კონსულტანტი თურქეთის ქალაქ ქემერში ორგანიზებულ მედიაბანაკში და მუშაობდით თბილისელ, სოხუმელ და ცხინვალელ სტუდენტებთან. როგორ ჩაიარა ტრენინგმა, გართულებები ხომ არ ყოფილა? საერთოდ, რა შეიგიძლიათ თქვათ ამგვარი ტრენინგების შესახებ?
-არანაირი გართულება. ჩემთვის მთავარია, რამდენად საინტერესოა ადამიანი და არა მისი ეთნიკური წარმომავლობა. იმის თქმა მინდა, რომ თუ ესა თუ ის აფხაზი ან ოსი უფრო საინტერესოდ მომეჩვენება, ვიდრე ქართველი, მაშინ ჩემთვის ისინი უფრო ახლობლები იქნებიან, და პირიქით. ამაში განსაკუთრებული არაფერია, უბრალოდ, არ არის საჭირო თვალთმაქცობა და ბავშვობიდან პატრიოტული კომპლექსების ტყვეობაში ყოფნა. ვინც არ უნდა იყოს, ყველასთან ვამბობ იმას, რასაც ვფიქრობ. მიუღებელია, როცა, მაგალითად, ჩემი კოლეგები საქართველოდან, არც ისე იშვიათად, ცალმხრივად აფასებენ აფხაზეთს და სამხრეთ ოსეთს, ან საერთოდ ჩუმად არიან, როცა ასეთი შეფასებები ესმით, ამ დროს კი მათთან შეხვედრებზე სულ სხვა რამეს ამბობენ.
აი, ხანმოკლე ვიდეო ჩვენი მედიაბანაკის მუშაობის შესახებ:
სტუდენტებს, ჟურნალისტებს, ახალგაზრდა რეჟისორებს, ურაპატრიოტული განცხადებების საფუძველზე კი არ ვარჩევ - ახალგაზრდა მოხუცებს, რომლებიც, ჩვენს მსგავს პატარა ქვეყნებში, ყოველთვის უმრავლესობაა, არამედ ახალგაზრდებს, რომლებსაც აქვთ კითხვები, და მსოფლიოს ცნობისმოყვარეობით და თავისუფლად აკვირდებიან.
ასეთ შეხვედრებზე პოლიტიკაზე არასოდეს ვსაუბრობ, რადგან ეს ჩიხია და ხელს უშლის მუშაობას. ავიღოთ, მაგალითად, ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი. ჩემი აზრით, ფილმის „ერთად და ცალ-ცალკე“ (რომელიც ინტერნიუსმა აფხაზ კოლეგებთან ერთად 2005 წელს გადაიღო) შექმნის შემდეგ, არაფერი შეცვლილა, პირიქით, ჩვენს საზოგადოებებს შორის უფსკრული კიდევ უფრო გაღრმავდა. პრობლემა საქართველოშიც უნდა ვეძიოთ და ყველაფერს „მტრებს“ ნუ დავაბრალებთ.
ფილმი „ერთად და ცალ-ცალკე":
-ირაკლი, თქვენ ხშირად ურთიერთობთ აფხაზ და ოს კოლეგებთან სხვადასხვა კონფერენციებზე, თითქმის ყოველდღე სოციალურ ქსელებში, კერძოდ, თქვენს ბლოგზე, რას იტყვით სიტყვის თავისუფლების მდგომარეობაზე აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში?
-სიტყვის თავისუფლება? საქართველოში არსებულ მდგომარეობასთან შედარებით, რომელსაც მე ხშირად ვაკრიტიკებ, იქ არსებული მდგომარეობა, ობიექტურად, რთულია.
თუმცა, ჩვენს ქვეყანაშიც მედიის ხარისხი გაცილებით დაბალია, იმ დიდი რესურსის ფონზე, რომელიც ამ სფეროში ჩაიდო. ამ მხრივ საქართველოს ბრჭყვიალა ქაღალდში გახვეულ დამპალ კანფეტს შევადარებდი. რა თქმა უნდა, დასავლეთი დამნაშავეა იმაში, რომ არ ტეხდა განგაშს და აფინანსებდა ისეთ პროექტებს, რომლის უკანაც იდგნენ ადამიანები, რომლებსაც არაფერი ჰქონდათ საერთო ახალ ღირებულებებთან და იდეათა მრავალფეროვნებასთან. რატომ უნდა შფოთავდეს დასავლეთი?! იმიტომ, რომ გამოყოფილი თანხა არ იხარჯებოდა დანიშნულებისამებრ. ისინი, როგორც ადრე რუსეები, ამდიდრებდნენ კორუმპირებულ სისტემას, რომელიც ყოველგვარი პროგრესის მტერია.
თუნდაც, გაუნათლებელ, უპრეტენზიო მკითხველს ან მაყურებელს ჩამოუყალიბდა წარმოდგენა ჟურნალისტზე, როგორც იაფფასიან პროვინციელ ადამიანზე, რომელიც პასუხს არ აგებს საკუთარ სიტყვებზე. ქართული ჟურნალისტიკა, როგორც წესი, შეეგუა ლაქიას ბედს, და მხოლოდ იშვიათად გაიჟღერებს ხოლმე პროტესტი ასეთი მდგომარეობის გამო.
ცოლები, საყვარლები, მეგობრები- მყვირალა ტელესახეები, მლიქვნელი და დათაფლული წამყვანები, მიკროფონით მორბენალი გოგონები- ყოველივე ქართულ მედიასთან ასოცირდება. ამიტომაც არის, რომ ახალგაზრდები ფინანსურად უზრუნველყოფილი ოჯახებიდან ჟურნალისტიკაში არ მიდიან.
რაც შეეხება სოხუმსა და ცხინვალს - იქაური მედიის განვითარებისთვის მცირე რესურსებს დებენ და ამის გამო განსაკუთრებულ პრეტენზიებსაც არავინ გამოთქვამს. ეს მცირე საზოგადოებებია, რომლებიც საქართველოს უპირისპირდებიან, რადგან მისგან საფრთხეს ხედავენ. აფხაზეთის და სამხრეთ ოსეთის მედიას, უფრო მეტად ვიდრე ქართულს, თვითცენზურა ტვირთად ადევს. სწორედ თვითცენზურა და არა ცენზურა არის ჟურნალისტიკის მთავარი პრობლემა. თუმცა, საქართველოში მაინც არსებობს აზრთა მრავალფეროვნება, მაშინ, როცა არც აფხაზეთში და არც სამხრეთ ოსეთში ასეთი რამ პრაქტიკულად უცხოა. და ეს ლოგიკურიცაა, თუ გავითვალისწინებთ ამ საზოგადოებათა სიდიდესა და ერთხაზოვნებას. მე ვაფასებს ბლოგებისა და სოციალური ქსელების მიხედვით და არა სახელმწიფო მედიის მიხედვით, რომელიც რა თქმა უნდა, კოშმარია. არა თუ სოხუმსა და ცხინვალში, ბაქოსა და ერევანშიც კი ვითარება ამ მხრივ მოსაწყენი და ერთფეროვანია, ვიდრე თბილისში. საყოველთაოდ, მონოთეიზმს ამკვიდრებენ და ვინც ამის წინააღმდეგია-მტერია.
- თქვენ ხედავთ პოტენციალს იმისას, რომ საქართველოში, ახალი ხელისუფლების პირობებში, ქართული მედია განვითარდება?
- თან კი, თან არა. ბევრი რამ დამოკიდებულია ადამიანურ რესურსებზე, რომელიც მეტად სუსტია და დაბალანაზღაურებადია. ამას დავუმატოთ 40-50 წლის ასაკის ადამიანთა თაობა, რომელიც თანამდებობებზე ზის და ახალ თაობას ახლოს არ იკარებს, თავისკენ მხოლოდ ნაცნობებს ექაჩებიან. ეს ხდება არა მხოლოდ ჟურნალისტიკაში, მთელი საქართველში ასეა. მედიაში მოსული ახალი, ორიგინალური ხედვის ადამიანი, ან ემორჩილება ვითარებას, ან ამ სფეროდან მიდის. გარდა ამისა, ხშირად მედიაში პროფესიულად სუსტი, უინტერესო ახალგაზრდობა მოდის, გვანან თავიანთ მშობლებს ან იმ ადამიანებს, ვინც მათ სამსახურში იღებს, რაც, პრინციპში, ერთი და იგივეა. პირდაპირ ვამბობ! ვითარება ეროვნულ მაუწყებლებში ძალზე სავალალოა. ჩემს ერთ-ერთ საბლოგო ჩანაწერში, მაუწყებლებში, და არა მარტო ქართულში, წარმოებული პროდუქცია პედოფილიას შევადარე, იმდენად ამახინჯებს ჩვენს ბავშვებს. როცა ამბობენ, რომ ჟურნალისტები მასალებს უმრავლესობისთვის ქმნიან, ეს სასაცილოა. მე ვერ ვხედავ დიდ განსხვავებას წამყვან ჟურნალისტებს და იმ მასას შორის, ვისთვისაც ეს ჟურნალისტები გადაცემებს ქმნიან. ისინი ერთი ცომისგან არიან მოზელილები. ჟურნალისტიკაში უბრალოდ აღარ მიდიან ინტელექტუალები და ახალი, საინტერესო სახეები. ჩვენს ჟურნალისტიკას ცუდი სუნი ასდის და მუდამდღე მთხოვნელის პოზაშია, მზადაა ყველას ხელიდან მიიღოს ის, რასაც მისცემენ.

Ираклий Берулава - главное, интересность человека, а не его этническое происхождение.
Статьи ИнтервьюНаш гость - руководитель производства Интерньюс Грузия, сотрудник организации " Репортеры без границ" Ираклий Берулава.
- Ираклий, вы были одним из консультантов в медиалагере в Кемере и работали со студентами из Тбилиси, Сухуми и Цхинвали? Были ли какие-то сложности, что вообще вы можете сказать о подобных тренингах?
- У меня не было никаких сложностей. Всегда позиционирую себя, как человек, для которого главное - интересность того или иного человека, а не этническое происхождение. То есть, если абхаз или осетин мне интереснее грузина, то он мне ближе, и наоборот. Здесь нет ничего особенного, просто, не надо никогда лицемерить и быть патриотом комплексов, которые в тебя вбиваются с детства. Лично я всегда говорю, кому бы то ни было то, что думаю и мне противно, когда мои коллеги, к примеру, из Грузии, нередко здесь говорят одно или молчат, когда слышат односторонние, грубые оценки в адресс абхазской или югоосетинской стороны, а на встречах с ними - говорят совершенно другое.
Вот небольшое видео о работае нашего медиалагеря:
Студентов, журналистов, молодых роежиссеров я всегда подбираю не по каким-то ура-патриотическим заявлениям - молодых стариков в маленьих, похожих на нашу, странах, всегда большинство, а ребят, у которых есть вопросы, смотрящих на мир с любопытством и более-менее свободно.
О политике стараюсь никогда не говорить на таких встречах, потому что есть определенный тупик и подобные разговоры мешают. Если взять, к примеру, грузино-абхазский конфликт, считаю, что со времен фильма «Вместе и врозь», который мы сделали совместно с абхазскими коллегами в 2005 году, реально, не то, что ничего не изменилось, напротив, раскол между нашими обществами углубился. И здесь, проблему надо искать и в Грузии, а не сваливать все на «врагов»
Фильм «Вместе и врозь»:
- Ираклий, вы нередко общаетесь с абхазскими и осетинскими коллегами на конференциях и почти ежедневно в социальных сетях, в частности, в вашем блоге. Что вы можете сказать о свободе слова на этих территориях.
Свобода слова? В сравнении с ситуацией в Грузии, которую я постоянно критикую, ситуация там, объективно, значительно хуже.
В нашей стране уровень СМИ гораздо ниже, чем ресурсы, вложенные в эту область и я считаю Грузию примером фейка, гнилой конфеты с глянцевой оберткой. И конечно, Запад виноват в том, что не трубил SOS и выдавал деньги на проекты, за которыми стояли люди, ничего общего не имеющие с новыми ценностями и разнообразием взглядов. Почему Запад должен был трубить сигнал тревоги? Потому что деньги шли не по назначении, то есть, он, также, как раньше русские, обогащали коррумпированную систему, являющуюся врагом любого прогресса!
Даже у неграмотного, не требовательного читателя-зрителя уже сложилось ощущение о журналисте -как о провинциальном, не отвечающем за свои слова, и стоящем довольно дешево, человеке. Грузинская журналистика, как правило, - смирилась с участью лакея, и изредка в наших СМИ есть протест против этого.
Жены, любовницы, друзья - обоих полов, некрасивые и крикливые теледивы, прилизанные и слащавые ведущие, бегающие сельские девицы с микрофонами - все это у очень многих ассоциируется с грузинскими СМИ. Потому, кстати, ребята из сильных, обеспеченных семей не идут в журналистику!
Что касается Сухуми и Цхинвали - то там и ресурсы в СМИ вкладываются мизерные, и претензии особой нет. Это маленькие общества, враждующие с Грузией и видящие в ней опасность. В их ситуации - СМИ, еще больше, чем в Грузии, придавлено самоцензурой. Самоцензура, а не цензура - главный бич журналистики.
То есть, если в Грузии есть хоть какое-то разнообразие взглядов, то там этого, практически, нет. И это логично, учитывая размеры обществ и доминирование одной линии. Инакомыслие, особенно, в плане ломки традиций и стереотипов, там практически отсутствует, или, крайняя редкость. Я сужу по блогам и социальным сетям, а не по госСМИ, разумеется, которые откровенный кошмар.
Не то, что Сухуми и Цхинвали, в Баку и в Ереване в этом плане ситуация гораздо скучнее и однообразнее, чем в Тбилиси.
Монотеизм - повсместно, и все, кто против - враг.
- Вы видите возможность, что при новой власти наши СМИ будут быстрее прогрессировать?
- И да, и нет. Очень многое зависит от материала. А материал - довольно слабый и низкооплачиваемый. Плюс, поколение 40 и 50-летних, сидящие на руководящих местах, не пускают свежих людей в СМИ, а тащат туда своих знакомых. Это касается не только журналистики, все в Грузии замешано на этом. Свежий, с оригинальным взглядом человек, попадая в СМИ - либо ломается, либо уходит. Молодежь в СМИ приходит крайне слабая, часто неинтересная, похожая на своих родителей или на тех, кто принимает их на работу, что, часто, одно и то же.
Прямо говорю, ситуация в центральных телеканалах, лично для меня - очень печальная. В одном из своих постов - я сравнил материалы на центральных каналах и не только в Грузии - с педофилией. Настолько все это уродует наших детей. Когда говорят, что журналисты делают программы для большинства, это смешно. Я не вижу большой разницы между ведущими тележурналистами, и той массой, для которой они делают передачи. Они слеплены из одного пластилина. В журналистику просто не идут интеллектуалы и новые, интересные лица. Она очень плохо пахнет и постоянно находится в позе просящего, готовая взять с руки у каждого, кто даст.