ახალციხის „მე-9 არხის“ ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სირთულეები
ახალციხის ტელეკომპანია „მე-9 არხის“ დირექტორმა, მაია იველაშვილმა და ჟურნალისტმა, თიკო კურტანიძემ "სამხრეთის კარიბჭის" 22 ნოემბრის გადაცემა - "კვირის აქცენტში“ ტელეკომპანიის ძირითად პრობლემებსა და რეგიონული ტელევიზიის მუშაობის სპეციფიკაზე ისაუბრეს.
მაია იველაშვილმა „მე-9 არხის“ ერთ-ერთ მთავარ პრობლემად ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესის თანმხლები სირთულეები დაასახელა. იველაშვილის აზრით, ციფრული მაუწყებლობა ფინანსების გარდა ლიცენზირებულ, ხარისხიან პროდუქციას მოითხოვს.
„ასევე იზრდება დაფარვის ზონაც, ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის შემთხვევაში ჩვენი დაფარვის ზონაში შემოდის ჯავახეთი - ახალქალაქი, ნინოწმინდა, ხულოსა და ქედის რაიონები“. იველაშვილმა აღნიშნა, რომ ტელევიზიისთვის სიტუაცია რთულდება, რადგან დაფარვის ზონის გაზრდა დამატებით გადამცემებსა და კადრებს მოითხოვს. მისი აზრით, გამოსავალი, შეიძლება, რამდენიმე ტელევიზიის გაერთიანება იყოს.
„მე-9 არხის“ წარმომადგენლებმა ტელეკომპანიის პრობლემებად ასევე მწირი ტექნიკური ბაზა, ფინანსების სიმცირე და კადრების ნაკლებობა დაასახელეს.
მაია ივალეშვილმა აღნიშნა, რომ მედია არასამთავრობო სექტორს უფრო ჰგავს, ვიდრე ბიზნესს. რეგიონში სარეკლამო ბაზრის ათვისება ვერ ხერხდება და არხის შემოსავლის ძირითადი წყაროც ძირითადად გრანტები და დონორი ორგანიზაციებია.
11 გადაცემასა და ყოველდღიურ საინფორმაციო გამოშვებას 5 ჟურნალისტი ამზადებს, რის გამოც მათ რამდენიმე პოზიციის შეთავსება უწევთ. ეს კი „მე-9 არხის“ ჟურნალისტის, თიკო კურტანიძის თქმით, საკმაოდ რთული და დამღლელია. ამის გარდა მისთვის, როგორც ჟურნალისტისთვის ერთ-ერთი მთავარი პრობლემა რესპოდენტების სიმცირეა, რის გამოც მათ ხშირად ერთი და იმავე ადამიანის ჩაწერა და გადაცემაში სტუმრად მიწვევა უხდებათ.

Сложности перехода на цифровое вещание ахалцихского «9-го канала»
Директор ахалцихской телекомпании «9-й канал» Майя Ивелашвили и журналист Тико Куртанидзе беседовали об основных проблемах телекомпании и специфике работы регионального телевидения в передаче «Самхретис карибче» («Южные врата») от 22 ноября - «Квирис акценти» («Акцент недели»).
Майя Ивелашвили назвала одной из основных проблем «9-го канала» сложности, сопровождающие процесс перехода на цифровое вещание. По мнению Ивелашвили, цифровое вещание помимо финансов потребует лицензированную, качественную продукцию.
«Также увеличивается зона покрытия. В случае перехода на цифровое вещание в нашу зону покрытия входит Джавахети — Ахалкалаки, Ниноцминда, районы Хуло и Кеди». Ивелашвили отметила, что ситуация для телевидения осложняется, так как увеличение зоны покрытия требует дополнительных передатчиков и кадры. По ее мнению, выход может быть в объединении нескольких телевидений.
Представители «9-го канала» также назвали среди проблем телекомпании скудную техническую базу, нехватку финансов и кадров.
Майя Ивелашвили отметила, что СМИ больше похожи на неправительственный сектор, чем на бизнес, в регионе не получается освоить рекламный рынок, и основным источником дохода канала являются гранты и организации-доноры.
Одиннадцать передач и ежедневный информационный выпуск готовят 5 журналистов, из-за чего им приходится совмещать несколько позиций. А это, по словам журналиста «9-го канала» Тико Куртанидзе, в достаточной степени сложно и утомительно. Помимо этого, для нее, как для журналиста, сложность заключается в небольшом количестве респондентов, из-за чего им часто приходится записывать и приглашать на передачу одних и тех же людей.