“სამხრეთის კარიბჭე” - ბეჭდური მედიიდან მულტიმედიამდე
ახლო ხედითსამცხე-ჯავახეთში მოქმედ მედიასაშუალება „სამხრეთის კარიბჭეში“ 2013 წლის ოქტომბერში ონლაინსტუდია გაიხსნა. სტუდია ჯერჯერობით დაუსრულებელია, დასამზადებელია ბანერიც. თუმცა, ამის მიუხედავად „სამხრეთის კარიბჭის“ მთავარმა რედაქტორმა, ნინო ნარიმანაშვილმა ვებ-გვერდისთვის გადაცემის დამატება მაინც გადაწყვიტა.
„სამხრეთის კარიბჭის“ ონლაინსტუდიაში ჩაწერილი პირველი გადაცემა „კვირის აქცენტია“, რომელიც ვებგვერდზე პირველად 2013 წლის 30 ოქტომბერს აიტვირთა. „კვირის აქცენტი“ კვირის განმავლობაში რეგიონში მომხდარ მთავარ ამბავს ეძღვნება და ვებგვერდზე ყოველ პარასკევს, საღამოს რვა საათზე იტვირთება.
„კვირის აქცენტს“ სამი ადამიანი: გადაცემის წამყვანი, ოპერატორი და ტექნიკური რეჟისორი ამზადებს. ჯგუფი გადაცემის ჩასაწერად 2 ვიდეოკამერასა და 1 მიქშერს იყენებს.
„კვირის აქცენტის“ წამყვანს, თამუნა უჩიძეს კამერასთან მუშაობა პირველად მოუწია, ამიტომ მისთვის ახალი სამუშაო რთული აღმოჩნდა.
„ჩემთვის ეს სამუშაო ცოტა სტრესულია. გაზეთზე, ან ვებგვერდზე მუშაობისას თუ შეგიძლია რაღაც კომენტარი ტელეფონით ჩაწერო, გადაცემის შემთხვევაში ეს სხვაგვარადაა. თუ კადრები არ გაქვს და, მითუმეტეს, თუ გადაცემის ჩაწერისას რესპოდენტი არ მოვიდა, ყველაფერს წერტილი ესმევა. ეს ჩემს სამუშაოს ართულებს“, - ამბობს თამუნა უჩიძე.
გადაცემის წამყვანისთვის ერთერთი მთავარი პრობლემარესპოდენტების სიმცირეცაა. „ხომ არ შეიძლება, ყველა თემაზე ერთი და იგივე ადამიანი ალაპარაკო?! რა საკითხზეც არ უნდა დაგეგმო გადაცემა, ხშირად ასე გამოდის“, - გვიხსნის უჩიძე.
გადაცემაზე მუშაობა „კვირის აქცენტის“ ტექნიკურ რეჟისორსაც პირველად მოუწია. ოთარ აწყურელმა Media.ge-თან საუბრისას აღნიშნა, რომ ახალი სამუშაო თავიდან რთული მოეჩვენა, თუმცა, ტრენინგის შემდეგ მიხვდა, რომ საკუთარი მოვალეობის შესრულებას შეძლებდა.
„სამხრეთის კარიბჭე“ IREX-ის G-MEDIA პროგრამის “ახალი მედია ინიციატივის” (NMI) მონაწილეა, სწორედ ამ პროგრამის ფარგლებში აიწყო ონლაინსტუდია.
„სამხრეთის კარიბჭის“ ვებგვერდზე ადგილი ვიდეოსთვის სტუდიის გახსნამდეც იყო გამოყოფილი. ამ რუბრიკაში სხვა ვიდეოსიუჟეტებთან ერთად „პრესის დაიჯესტი“ და „დღის კითხვა“ იყო განთავსებული. ამავე რუბრიკაში იტვირთება გადაცემა „კვირის აქცენტის“ ჩანაწერიც. თუმცა, როგორც ნინო ნარიმანაშვილმა Media.ge-თან საუბრისას აღნიშნა, დაგეგმილია ვებგვერდის რედიზაინი და მალე გადაცემისთვის ცალკე ადგილი გამოიყოფა. ნარიმანიშვილის თქმით, მათ სამუშაო ტემპს ვებ-გვერდი აღარ აკმაყოფილებს, რადგან სტატიებთან ერთად უკვე მულტიმედია მასალებიც იტვირთება. მათთვის ადგილი კი ცალკე გამოყოფილი არ არის, რის გამოც მასალები ხშირად ირევა და მკითხველიც იბნევა.
„სამხრეთის კარიბჭე“ ახალი გადაცემების მომზადებასაც გეგმავს. 2014 წლის გაზაფხულიდან ვებგვერდს რუბრიკები „სტუმრად კარიბჭეში“, „მეურნე“ და „პორტრეტი“ დაემატება. იგეგმება ისტორიული ძეგლების შესახებ გადაცემის მომზადებაც. როგორც ნარიმანაშვილმა Media.ge-თან საუბრისას აღნიშნა, მკითხველი მსუბუქ გასართობ გადაცემებს მოკლებულია, ამიტომ ეს გადაცემები შედარებით მსუბუქი იქნება.
“სამხრეთის კარიბჭე“ სამცხე-ჯავახეთის საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთია, რომელიც 2004 წლის ივნისიდან გამოდის. 2012 წლის მარტიდან კი გაზეთის ბაზაზე საინფორმაციო პორტალი SKnews.ge შეიქმნა.
IREX G-MEDIA პროგრამის “ახალი მედია ინიციატივის” (NMI) მონაწილეები „სამხრეთის კარიბჭის“ გარდა, არიან გაზეთები “გურია ნიუსი“ და “ახალი გაზეთი“. ამ პროგრამის ფარგლებში მონაწილეებს ონლაინსტუდია აუწყეს და ვებმაუწყებლობა ასწავლეს.

«Самхретис карибче» - от печатных медиа до мультимедиа
Онлайн-студия открылась в средстве массовой информации «Самхретис карибче» («Южные врата») в Самцхе-Джавахети в октябре 2013 года. Пока студия не завершена, также еще не готов баннер. Но, несмотря на это, главный редактор «Самхретис карибче» Нино Нариманашвили все же решила добавить передачи для веб-страницы.
Первая передача, записанная в онлайн-студии «Самхтерис карибче», - «Квирис акценти» («Акцент недели»). Передачу впервые разместили на веб-сайте 30 октября 2013 года. Передача посвящена главным событиям региона за неделю, и ее размещают на веб-странице каждую пятницу в восемь часов вечера.
Передачу готовят три человека: ведущая передачи, оператор и технический режиссер. Группа использует для записи передачи 2 видеокамеры и 1 микшер.
Ведущей передачи «Квирис акценти», Тамуне Учидзе, впервые пришлось работать с камерой, поэтому новая работа оказалась для нее сложной.
«Для меня эта работа оказалась немного стрессовой. Во время работы над газетой или веб-страницей можно записать какой-то комментарий по телефону, а в случае с передачей все иначе. Если у тебя нет кадров и, тем более, если во время записи передачи не пришел респондент, на всем ставится точка. Это усложняет мою работу», - говорит Тамуна Учидзе.
Одной из главных проблем для ведущей передачи является нехватка респондентов. «Ведь нельзя заставить одного и того же человека говорить на все темы?! По каким вопросам ни запланируешь передачу, часто так и выходит», - разъясняет Учидзе.
Техническому режиссеру «Квирис акценти» также впервые пришлось работать над передачей. Отар Ацкурели в беседе с Media.ge отметил, что новая работа сперва показалась ему сложной, но после тренинга он понял, что сможет исполнять свои обязанности.
«Самхретис карибче» принимает участие в программе IREX G-MEDIA, «Новая медиа-инициатива» (NMI). Именно в рамках этой программы создана онлайн-студия.
სამხრეთის კარიბჭე
Место для видео было выделено на веб-странице «Самхретис карибче» и до открытия студии. В эту рубрику, наряду с другими видеосюжетами, также входили «Дайджест прессы» и «Вопрос дня». В эту же рубрику размещают запись передачи «Квирис акценти». Но, как отметила в беседе с Media.ge Нино Нариманашвили, запланирован ре-дизайн веб-страницы, и скоро для передачи выделят отдельное место. По словам Нариманашвили, веб-страница не соответствует их темпу работы, так как наряду со статьями на ней уже размещаются мультимедийные материалы. Но им не выделено специальное место, поэтому материалы смешиваются друг с другом, что приводит читателей в замешательство.
«Самхретис карибче» также планирует подготовку новых передач. С весны 2014 года на веб-сайте появятся новые рубрики - «Стумрад карибчеши», «Меурне» и «Портрети». Также планируется подготовить передачу об исторических памятниках. По словам Нариманашвили, читателям не хватает легких развлекательных передач, поэтому эти передачи станут сравнительно легкими.
«Самхретис карибче» - общественно-политическая газета Самцхе-Джавахети, которая выходит с июня 2004 года. А с марта 2012 года на базе газеты создан информационный портал SKnews.ge.
Помимо «Самхретис карибче» участниками программы IREX G-MEDIA, «Новая медиа-инициатива» (NMI), являются газеты «Гурия ньюс» и «Ахали газети» («Новая газета»). В рамках данной программы участникам обустроили онлайн-студии и обучили их веб-вещанию.