ეკონომიკის სამინისტრომ ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის გეგმა გამოაქვეყნა
ციფრული მაუწყებლობაეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სამოქმედო გეგმა და რეკომენდაციები გამოაქვეყნა. დოკუმენტი ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) დახმარებით, კომუნიკაციების ეროვნული კომისიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების რეკომენდაციების გათვალისწინებით შეიქმნა. მთავრობამ ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სტრატეგია 2014 წლის 7 თებერვალს დაამტკიცა.
მაუწყებლები ახლა სიგნალს ანალოგურად ავრცელებენ, სიხშირეების შეზღუდული რესურსი გამო საერთაშორისო სატელეკომუნიკაციო კავშირის (ITU) წევრი ქვეყნები 2006 წელს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლაზე შეთანმხდნენ. ბოლო ვადად 2015 წლის 17 ივნისი განისაზღვრა. სახელმწიფოების დიდი ნაწილი ციფრულ მაუწყებლობაზე უკვე გადასულია.
საქართველოს კი სტრატეგიაში გაწერილი აქტივობებისთვის მხოლოდ წელიწადნახევარი აქვს დარჩენილი.
სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებული გეგმის თანახმად ცვლილება რამდენიმე მიმართულებით განხორციელდება.
საკანონმდებლო რეგულაციები
ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის შემდეგ იცვლება საკანონმდებლო რეგულაციები. სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებული სტრატეგიის თანახმად, უნდა გაიმიჯნოს ტელემაუწყებლობა/სატელევიზიო კონტენტის წარმოების საქმიანობა ელექტრონული საკომუნიკაციო (მათ შორის ტელემაუწყებლობისათვის განკუთვნილი) ქსელების უზრუნველყოფის საქმიანობისაგან.
შემუშავებული ცვლილებების პროექტით უქმდება ტელემაუწყებელთა ლიცენზირების რეჟიმი, ნაცვლად ამისა, ბაზარზე დაშვების ფორმა მარტივდება - ტელემაუწყებლები ავტორიზაციას გაივლიან და მიიღებენ კონტენტის გავრცელების სასურველი, მათ შორის ციფრული მიწისზედა ღია საეთერო ქსელით გავრცელების უფლებას.
ტექნოლოგიური სტანდარტები
ეროვნული ციფრული მიწისზედა სატელევიზიო ქსელების დასანერგად ქვეყანა გამოიყენებს DVB-T2 (EN 302 755) სტანდარტს, მონაცემთა შემჭიდროვების MPEG 4 (ISO/IEC 14496) ტექნოლოგიით, რომელიც შესაძლებლობას იძლევა, ერთი მულტიპლექს პლატფორმისათვის გამოყოფილი სიხშირული რესურსის ფარგლებში, გავრცელდეს საშუალოდ 15-მდე სტანდარტული გარჩევადობის, (SD) ან 4-დან 6-მდე მაღალი გარჩევადობის (HD) სატელევიზიო პროგრამა.
მულტიპლექსები
მაუწყებლების მიერ ციფრული სიგნალის გავრცელება მულტიპლექსების (სატელეკომუნიკაციო ქსელი, რომლის მეშვეობითაც ანალოგური სიგნალი გარდაიქმნება ციფრულად) საშუალებით ხდება.
ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) ტექნიკური დახმარების მხარდამჭერი პროგრამის ფარგლებში, დაიგეგმა შვიდი მულტიპლექს პლატფორმის ფორმირებისათვის საჭირო სიხშირული რესურსი.
ციფრულ მაუწყებლობაზე სრულად გადასვლამდე 2015 წლის მარტიდან 2015 წლის 17 ივნისამდე პერიოდში ე.წ. გარდამავალი პერიოდი იქნება, როდესაც ანალოგურთან ერთად სამაუწყებლო სიგნალები ციფრულადაც გავრცელდება. ამ პერიოდში შვიდი მულტიპლექსიდან მხოლოდ ორი პლატფორმისთვის საჭირო დროებითი სიხშირული რესურსი დაიგეგმა, რომლის ფარგლებში გარდამავალ პერიოდში არსებული ღია საეთერო სატელევიზიო პროგრამები ციფრულ ფორმატში გავრცელდება.
გარდამავალი პერიოდში, მას შემდეგ, რაც გაითიშება ანალოგური ტელემაუწყებლობა და გამოთავისუფლდება შესაბამისი სიხშირული რესურსი, ფუნქციონირებას დაიწყებს 6 მულტიპლექსი, ხუთი მათგანი ხელმისაწვდომი გახდება ღია კონკურსის წესით.
მეექვსე მულტიპლექსი უსასყიდლოდ გადაეცემა შპს „საქართველოს ტელერადიოცენტრს“, რომელიც საქართველოს მასშტაბით რამდენიმე ანძას, მათ შორის თბილისის ანძას ფლობს. ტელეცენტრი საზოგადოებრივი მაუწყებლის სიგნალის გავრცელებას უზრუნველყოფს.
მულტიპლექსების აგების უფლების მისაღებად ღია კონკურსს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია ჩაატარებს.
ღია კონკურსში მონაწილეობა ეზღუდება „საქართველოს ტელერადიოცენტრს“, რასაც სამინისტრო კონკურენციის უზრუნველყოფისა და ხელშეწყობის მიზნით ხსნის. მას ასევე არ ექნება უფლება საზოგადოებრივი მაუწყებლის პროგრამების განთავსების შემდეგ დარჩენილი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) თავისუფალი რესურსი გამოიყენოს სხვა არხების გასატარებლად, ან საკუთარი პროდუქციის გასავრცელებლად.
იმ შემთხვევაში, თუ საზოგადოებრივი მაუწყებლის გავრცელების შემდეგ თავისუფალი რესურსი დარჩება, საქართველოს ტელერადიოცენტრი ვალდებული იქნება, უზრუნველყოს (მოთხოვნის შემთხვევაში) პირველი, მეორე და მეშვიდე მულტიპლექს პლატფორმის შესაბამისი ლიცენზიის მფლობელების დაშვება ხარჯებზე ორიენტირებული ტარიფებით.
რეგიონული მაუწყებლები
რეგიონულ მაუწყებლებს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის რამდენიმე ალტერნატიული საშუალება აქვთ. მათ, ვისაც სურს, რომ კონტენტის მწარმოებლებად დარჩნენ და პროგრამა ღია ეთერში მხოლოდ მცირე რადიუსით გაავრცელონ ან გაზარდონ მაუწყებლობის არეალი, როგორც ერთ ან რამდენიმე ციფრულ ზონაზე, ასევე მთელი ქვეყნის მასშტაბით, შესაძლებლობა ეძლევათ შესაბამისი საფასურის გადახდის გზით განთავსდნენ ერთ-ერთ ციფრულ მიწისზედა საეთერო სამაუწყებლო მულტიპლექს პლატფორმაში.
რეგიონულ მაუწყებელს ასევე ეძლევა შესაძლებლობა თავად გახდეს მულტიპლექსის მფლობელი იმ სამაუწყებლო ზონაში, სადაც სიგნალს ამჟამად ავრცელებენ. თუ რეგიონული მაუწყებლები, ან მათი გაერთიანება გადაწყვეტს სიხშირული რესურსის მიღებას, მათ მულტიპლექსის აგება 2016 წლის 1 მარტამდე უნდა შეძლონ და პროგრამები უფასოდ უნდა გაავრცელონ.
ადგილობრივი მულტიპლექსის ფორმირებისას DVB-T2-ის ნაცვლად დაშვებულია DVB-T სტანდარტიც. მათ სიხშირული რესურსის გავრცელების საშუალება მხოლოდ ანალოგური სიგნალის გათიშვის შემდეგ ექნებათ.
პარალელური მაუწყებლობა
ანალოგურთან ერთად ციფრული სიგნალი პარალელურ რეჟიმში 2015 წლის 17 მარტიდან 17 ივნისამდე გავრცელდება. ამ პერიოდში საზოგადოებრივი მულტიპლექსი ალტერნატიული ციფრული მიწისზედა სამაუწყებლო ქსელების ფორმირებამდე, უზრუნველყოფს, როგორც საზოგადოებრივი მაუწყებლის სატელევიზიო პროგრამების, ასევე არსებული ეროვნული საეთერო მაუწყებლების (შპს სამაუწყებლო კომპანია „რუსთავი 2“-სა, შპს ტელეიმედის და შპს ტელეკომპანია „I სტერეოს“ მიერ წარმოებული სპეციალიზებული) სატელევიზიო პროგრამების სტანდარტული გარჩევადობის ფორმატში უფასოდ გავრცელებას.
სამაუწყებლო ლიცენზიის მფლობელებს, რომლებსაც 2015 წლის 17 ივნისის შემდეგი პერიოდის სალიცენზიო გადასახადი უკვე გადახდილი აქვთ, სახელმწიფო ბიუჯეტიდან აუნაზღაურდებათ თანხის ნაწილი, წლების პირდაპირპროპორციულად.
ცვლილებები მომხმარებლისთვის - Set Top Box
იმისათვის, რომ მაყურებელმა ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის შემდეგ სატელევიზიო სიგნალი მიიღოს, მის ტელევიზორს DVB-T2 სტანდარტის მხარდაჭერა უნდა ჰქონდეს. იმ შემთხვევაში, თუ ამგვარი სტანდარტის მხარდაჭერა არ აქვს, მაშინ მას ე.წ. Set Top Box-ის მიერთება სჭირდება. ციფრული სიგნალის მიღება-არმიღება არაფერ კავშირშია ტელევიზორის გარჩევადობასთან. შესაძლებელია ტელევიზორი HD გამოსახულებას იღებდეს, თუმცა, ციფრული სიგნალის მიღება მაინც ვერ შეძლოს.
შემუშავდა „სეთ-თოფ-ბოქსების“ დეტალური ტექნიკური სპეციფიკაციის დოკუმენტი, რომლითაც მიმღები მოწყობილობების იმპორტით დაინტერესებულმა პირებმა/პოტენციურმა ინვესტორებმა უნდა ისარგებლონ.
ყველა Set Top Box-ი, რომელიც ბაზარზე შემოვა, უნდა იყოს სერტიფიცირებული და შეესაბამებოდეს დოკუმენტით განსაზღვრულ ერთიან ნორმებს - მან უნდა შეძლოს როგორც , DVB-T, ისე DVB-T2 სტანდარტის ციფრული ქსელების ფარგლებში გავრცელებული ღია საეთერო და კრიპტო-კოდირებული, როგორც სტანდარტული, ასევე მაღალი გარჩევადობის სიგნალების ანალოგურ ფორმატში გარდაქმნა ან/და დეკოდირება.
სახელმწიფო უზრუნველყოფს 70 ათასზე ნაკლები სარეიტინგო ქულის მქონე სოციალურად დაუცველებისთვის ამ მოწყობილობის უფასოდ დარიგებას.
საინფორმაციო კამპანია
მოსახლეობის, მაუწყებლების, პოტენციური ინვესტორებისა და ტექნიკის შემომტანი კომპანიების რეფორმის მნიშვნელოვანი ასპექტებისა და საჭირო ქმედებების შესახებ ინფორმირების, ისევე, როგორც სოციალურად დაუცველი ოჯახების შესაბამისი სუბსიდიებით ოპტიმალურად უზრუნველყოფის მიზნით, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ფარგლებში იქმნება საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - „ციფრული მაუწყებლობის სააგენტო“, რომელიც ფუნქციონირებას განახორციელებს ციფრულ მაუწყებლობაზე მიგრაციის პროცესის დასრულებამდე.
ამოქმედდება 24 საათიანი მულტიენოვანი საინფორმაციო ცხელი ხაზი; შეიქმნება სპეციალური საინფორმაციო ვებ-გვერდი (www.digital.gov.ge), სადაც ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლასთან დაკავშირებით განთავსდება შესაბამისი ტექსტური და ვიდეო ინფორმაცია; ასევე უზრუნველყოფილი იქნება შესაბამისი ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა ფორუმზე, სოციალურ ქსელებსა და ბლოგებზე;
უზრუნველყოფილი იქნება მოსახლეობისათვის ინფორმაციის სისტემატურად მიწოდება იმ სავაჭრო ობიექტების შესახებ, რომლებიც აწარმოებენ სერტიფიცირებული „სეთ-თოფ-ბოქსების“ რეალიზაციას; განხორციელდება საინფორმაციო სახის სოციალური რეკლამებისა და კლიპების დამზადება და უზრუნველყოფილი იქნება მედიის საშუალებებით გავრცელება; ჩატარდება სპეციალური სატრეინინგო სესიები ჟურნალისტებისა და დაინტერესებული პირებისათვის; განხორციელდება გამყიდველებისა და მომხმარებლებისათვის საცნობარო ბუკლეტების შედგენა და შესაბამის საცალო სავაჭრო ობიეტებში დისტრიბუცია.
იხილეთ საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებული ოფიციალური დოკუმენტი - ანალოგური მიწისზედა საეთერო ტელემაუწყებლობიდან ციფრულ მიწისზედა სატელევიზიო მაუწყებლობაზე გადასვლის სამოქმედო გეგმა და შესაბამისი რეკომენდაციები

Министерство экономики опубликовало план перехода на цифровое вещание
Цифровое вещаниеМинистерство экономики и устойчивого развития Грузии опубликовало план действий и рекомендации по переходу на цифровое вещание. Документ создан при помощи Европейского банка реконструкции и развития (EBRD) и с учетом рекомендаций Национальной комиссии по коммуникациям Грузии (GNCC) и неправительственных организаций. 7 февраля 2015 года правительство Грузии утвердило Стратегию перехода на цифровое вещание.
В настоящее время, как известно, вещатели распространяют свой сигнал в аналоговом формате и, ввиду ограниченного ресурса частот, страны-члены Международного телекоммуникационного союза (ITU) в 2006 году достигли соглашения о переходе на цифровое вещание. В качестве крайнего срока этого перехода определена дата 17 июня 2015 года.
Большая часть государств уже перешла на цифровое вещание, а у Грузии остается всего полтора года на осуществление активностей, указанных в принятой Стратегии.
Согласно опубликованному плану, изменения осуществятся в нескольких направлениях.
Законодательные регуляции
С переходом на цифровое вещание изменяются законодательные регуляции. Согласно опубликованной Стратегии, телевещание/деятельность по распространению телевизионного контента должно быть отграничено от деятельности по обеспечению электронных коммуникационных (в том числе, предназначенных для телевещания) сетей.
В соответствии с разработанным проектом изменений, упраздняется режим лицензирования телевещателей, упрощается форма допуска на рынок: телевещатели будут проходить авторизацию и получать желаемое для себя право распространения контента, в том числе, посредством цифровой наземной открытой эфирной сети.
Технологические стандарты
Для внедрения общенациональных цифровых наземных телевизионных сетей, страна использует стандарт DVB-T2 (EN 302 755) по технологии сжатия данных MPEG 4 (ISO/IEC 14496), которая позволяет, в рамках выделенного для одной мультиплекс-платформы частотного ресурса, распространять, в среднем, до 15 телепрограмм стандартной избирательности (SD) или 4-6 телепрограмм высокой избирательности (HD).
Мультиплексы
Распространения вещателями цифрового сигнала происходит посредством мультиплексов (телекоммуникационная сеть, посредством которой аналоговый сигнал преобразуется в цифровой).
В рамках Программы технической помощи ЕБРД, запланировано создание частотного ресурса, необходимого для формирования 7-ми мультиплекс-платформ.
Время, выделенное для полного перехода на цифровое вещание – с 17 марта по 17 июня 2015 года, станет т.н. переходным периодом, когда вещательный сигнал будет передаваться как в аналоговом, так и в цифровом формате. На этот период запланировано использование временного частотного ресурса, необходимого лишь для двух из семи мультиплекс-платформ, в рамках которого существующие открытые эфирные телепрограммы будут распространяться в цифровом формате.
В переходный период, после отключения аналогового телевещания и высвобождения соответствующего частотного ресурса, начнут функционировать 6 мультиплексов, 5 из которых станут доступны вещателям в конкурсном порядке.
Шестой мультиплекс будет безвозмездно передан ООО «Телерадиоцентр Грузии», которому принадлежат в стране несколько телевышек, включая Тбилисскую телевышку. Телерадиоцентр Грузии обеспечит распространения сигнала Общественного вещателя Грузии (GPB).
Национальная комиссия по коммуникациям Грузии проведет открытый конкурс на право строительства мультиплексов.
Телерадиоцентр Грузии к участию в открытом конкурсе допущен не будет, что, по разъяснению Минсвязи, поможет обеспечить конкуренцию. У Телерадиоцентра также не будет права размещать оставшийся после размещения программ GPB свободный частотный ресурс (в случае наличия такового) для пропуска других каналов.
В случае наличия свободного частотного режима после распространения сигнала GPB, Телерадиоцентр Грузии будет обязан обеспечить (в случае требования) допуск владельцев соответствующих лицензий на 1-ю, 2-ю и 7-ю мультиплекс-платформы, по ориентированным на расходы тарифам.
Региональные вещатели
У региональных вещателей есть несколько альтернативных способов перехода на цифровое вещание. Желающим остаться производителями контента и распространять программу в открытом эфире только в малом радиусе или увеличить ареал вещания на одну или несколько цифровых зон, а также в масштабе всей страны, предоставляется возможность, путем повышения соответствующей стоимости, разместиться на одной из цифровых наземных эфирных вещательных мультиплекс-платформ.
Региональным вещателям также дается возможность самим стать владельцами мультиплекса в той вещательной зоне, где они распространяют сигнал в настоящее время. Если региональные вещатели или их объединение решат получить частотный ресурс, они должны успеть построить мультиплекс до 1 марта 2016 года и распространять программы бесплатно.
При формировании местных мультиплексов, помимо стандарта DVB-T2, допускается также стандарт DVB-T. Они смогут распространять частотный ресурс только после отключения аналогового сигнала.
Параллельное вещание
В период с 17 марта по 17 июня 2015 года цифровой сигнал будет распространяться в параллельном режиме с аналоговым сигналом. В этот период, до формирования альтернативных сетей цифровых наземных вещательных сетей, общественный мультиплекс обеспечит бесплатное распространение в формате стандартной избирательности телевизионных программ как Общественного вещателя, так и специализированных телевизионных программ, произведенных существующими общенациональными эфирными вещателями (ООО «Вещательная компания “Рустави-2”», ООО «ТелеИмеди» и ООО «Телекомпания “1-й стерео”»).
Владельцам вещательных лицензий, которые уже выплатили лицензионный налог за период после 15 июня 2015 года, часть этой суммы будет возмещена из госбюджета, прямо пропорционально годам.
Изменения для потребителей - Set Top Box
Для получения телесигнала после перехода на цифровое вещание, телевизор должен иметь поддержку стандарта DVB-T2. В случае отсутствия поддержки такого стандарта, владельцы телевизора должны подсоединить к нему т.н. «Set Top Box». Получение или отсутствие цифрового сигнала никак не связано с избирательностью телевизора. Телевизор может принимать HD-изображение, но не принимать цифровой сигнал.
Разработан документ детальной технической спецификации «Set Top Box»-ов, которым должны руководствоваться лица/потенциальные инвесторы, интересующиеся импортом принимающих устройств.
Все поступающие на рынок «Set Top Box»-ы должны быть сертифицированы и соответствовать указанным в документе единым нормам: они должны уметь преобразовывать и/или декодировать в аналоговый формат распространяемые в рамках цифровых сетей стандарта DVB-T и DVB-T2 открыто-эфирные и крипто-кодированные сигналы как стандартной, так и высокой избирательности.
Государство обеспечивает бесплатную раздачу этого устройства социально незащищенным лицам, имеющим менее 70 тысяч рейтинговых очков.
Информационная кампания
С целью информирования населения, вещателей, потенциальных инвесторов и импортирующих технику компаний о важных аспектах реформы и необходимых действиях, а также оптимального обеспечения социально незащищенных семей соответствующим субсидированием, в рамках Министерства экономики и устойчивого развития Грузии создается юридическое лицо публичного права – «Агентство цифрового вещания», которое будет функционировать до завершения процесса перехода на цифровое вещание.
Будет задействована 24-часовая мультиязычная информационная горячая линия; будет создана специальная информационная веб-страница (www.digital.gov.ge) с соответствующей текстовой и видео-информацией; будет также обеспечена доступность соответствующей информации на форумах, в социальных сетях и блогах; будет обеспечено систематическое предоставление населению информации о торговых объектах, реализующих сертифицированные «Set Top Box»-ы; будет налажено производство социальной рекламы и клипов информационного характера и обеспечено их распространение посредством медиа; будут проведены специальные тренинговые сессии для журналистов и заинтересованных лиц; будет обеспечен выпуск справочных буклетов для продавцов и потребителей и их дистрибуция в объектах розничной торговли.
Смотрите опубликованный Министерством экономики и устойчивого развития Грузии официальный документ (на грузинском языке) – «План действий и соответствующие рекомендации по переходу с аналогового наземного эфирного телевещания на цифровое наземное телевизионное вещание»