“დელიკატესი” ჯონჯოლი და დაკავებების სერია სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციულ საზღვართან
ჟურნალისტის ჩანაწერებიჯონჯოლის კრეფის სეზონი საქართველოში “ოფიციალურად” გაიხსნა. მოთხოვნა გაზაფხულის სეზონურ საკვებზე ამ პერიოდში იზრდება, თუმცა ცოტა თუ დაფიქრებულა იმ ადამიანებზე, რომლებიც გარდა იმისა, რომ მთელი დღის განმავლობაში კილომეტრებს გადიან ტყეში ამ უწყინარი და სასარგებლო მცენარის მოსაძებდან და მოსაკრეფად, საღამოს სახლში დაბრუნებულებს ეკალ-ბარდებისგან დაკაწრული ხელების და დაღლილი კუნთების გარდა რამდენიმე ლარი რჩებათ.
თუმცა სამხრეთ ოსეთის ეგრეთწოდებულ საზღვრისპირა სოფლებში მცხოვრები ადამიანები, რამდენიმე ლარის საშოვნელად ჯონჯოლის მოსაკრეფად სიცოცხლეს რისკავენ ქართული მხარის მიერ არაკონტროლირებად ტერიტორიაზე გადასვლით.
ეს იმიტომ ხდება, რომ გაზაფხულზე მათი შემოსავლის და გამოკვების ერთ-ერთი მთავარი წყარო სწორედ ჯონჯოლია.
ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის (EUMM) მონაცემებით, 2 მაისის შემდეგ, როდესაც ჯონჯოლის მკრეფავთა პირველი ჯგუფი დააკავეს, ევროკავშირის მონიტორინგის მისიას აღრიცხული აქვს 5 დაკავების სერია, რომელიც 26 ადგილობრივ მოსახლეს შეეხო.
სამხრეთ ოსეთის დეფაქტო ტერიტორიის მესაზღვრებმა ბოლოს სოფელ თამარაშენის მკვიდრი 54 წლის მამაკაცის დაკააკავეს.
დაკავებები შიდა ქართლის საზღვრისპირა სოფლებში სტატისტიკურად გაზაფხულზე უფრო ხშირდება. მიზეზი “ჯოჯოლია”, რომელიც მაისში ყვავილობს და დასამწნილებლად სწორედ მისი გაუშლელი ყვავილებია საჭირო.
ზემოთაღნიშნულს რადიო თავისუფების შიდა ქართლის კორესპოდენტი გოგა აფციაური ადასტურებს, რომელიც ქართულ-ოსურ კონფლიქტისპირა რეგიონიდან ახალ ამბებს წლებია აშუქებს.
“ჯონჯოლის კრეფის სეზონზე ტრადიციულად ყოველ წელს დაკავებების რაოდენობა იზრდება ხოლმე. ოსური მხარე, ამას ეგრეთ წოდებული საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის ბრალდებით ხსნის. თუმცა ხაშურის და საჩხერის რაიონებში ადგილობრივმა მოსახლეობამ არ იცის სად გადის ეგრეთწოდებული საზღვარი, ამიტომ მიდიან ტყეში ჟონჯოლის საკრეფად, რაც დამატებითი შემოსავლის წყაროა”, - ამბობს აფციაური.
აღსანიშნავია, რომ ხშირად ქართველი მოქალაქეების დაკავება ხდება საზღვრიდან დაახლოებით 20 კილომეტრში, რაც საკმაოდ შორს არის თავიანთ სახლებიდან. ოსური მხარე დაკავების მიზეზად საზღვრის “უკანონო” გადმოკვეთას ასახელებს, ადგილობრივი მოსახლეობა კი აცხადებს, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე არ გადადის და საოკუპაციო რეჟიმი მათ საქართველოს მიერ კონტროლირებულ ტერიტორიაზე აკავებს.
დაკავებული მოქალაქეების გათავისუფლება 2000 რუბლიანი ფულადი ჯარიმის სანაცვლოდ ხდება, რაც ქართულ ვალუტაში დაახლოებით 120 ლარის ოდებობაა. ამ თანხას, როგორც ადგილობრივები ამბობენ თავად იხდიან, ოჯახის წევრებისა და ნათესავების დახმარებით. სოციალურად დაუცველი ადამიანებისთვის, რომელიც სიცოცხლეს რისკავს რამდენიმე ლარის სარგოს მისაღებად 120 ლარიანი ფულადი ჯარიმა საკმაოდ მძიმედ აისახება მათ ბიუჯეტზე.
თუ ეს ადამიანები რეალურად გადადიან ადმინისტრაციული საზღვრის მეორე მხარეს, მაშინ რატომ არის არაქმედითი საქართველოს სასაზღვრო პოლიცია, რომელიც უნდა აკონტროლებდეს პირობითი საზღვრის გადაკვეთის ფაქტებს, როგორც ოსების მხრიდან, ასევე საქართველოს მოქალაქეების მიერ.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური პოზიციაა, რომ ვინაიდან ეგრეთ წოდებულ საზღვარს საქართველო არ აღიარებს, პატრულირება ხდება სოფლების შესასვლელებთან, თუმცა პატარა ბილიკების სიმრავლის გამო, რომელიც ოკუპირებული ტერიტორიებისკენ გადის შეუძლებელია ყველა გზის გაკონტროლება. ამ მოტივით თავისუფალი ქვეყნის თავისუფალ მოქალაქეებს გადაადგილებას ვერ აუკრძალავენ.
სახალხო დამცველის აპარატიც მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტრის (შსს) რომ მეტი იზრუნონ ადამიანების უსაფრთხოებაზე.
არსებული პრობლემების ფონზე სახალხო დამცველი 2014 წლის „დევნილთა და კონფლიქტით დაზარალებულ პირთა უფლებრივი მდგომარეობის“ შესახებ ანგარიშში აღნიშნავს, რომ 2013 წელს „გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის“ შექმნა პოზიტიური ნაბიჯია.
ქართველი მოქალაქეების დაკავებების ფაქტს მნიშვნელოვანი საერთაშორისო გამოხმაურება მოჰყვა. გარდა იმისა, რომ ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია აწარმოებს მონიტორინგს ქართულ-ოსურ ადმინისტრაციულ საზღვართან, საოკუპაციო ხაზი და მიმდებარე სოფლები ასევე მოინახულა გაეროს უმაღლესმა კომისარმა ადამიანის უფლებათა საკითხებში ნავე პილეიმ, რომელიც საქართველოში 18 მაისიდან ხუთდღიანი ვიზიტით იმყოფებოდა.
კონფლიქტურ რეგიონში ვიზიტის შთაბეჭდილებები თავის შემაჯამებელ განცხადებაში ასახა, სადაც ის წერს, რომ “სამხრეთ ოსეთი გადაიქცა ერთერთ ყველაზე მიუწვდომელ და შეუღწევად ადგილად დედამიწაზე, სადაც საერთაშორისო ორგანიზაციებს არა აქვთ შესვლის უფლება, გარდა წითელი ჯვრის საერთაშორისო წარმომადგენლობისა.“
გამომდინარე აქედან პილეიმ აღნიშნა, რომ ის რაც ხდება სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციულ საზღვართან კიდევ ერთხელ ადასტურებს მის მოსაზრებას იმის თაობაზე, რომ “მეტი ყურადღება უნდა დაეთმოს ადამიანის უფლებების დაცვას სამხრეთ ოსეთსა და აფხაზეთში.“
მან მავთულხლართებს როგორც ქართული ასევე ოსური მხარისთვის “დამანგრეველი ეფექტი” უწიდა.
“ხშირად კონფლიქტის ზონაში მაცხოვრებელ მოქალაქეებს აკავებენ საკუთარი მოსავლის ასაღებად გადასვლისას, რომელიც მავთულხლართების მეორე მხარეს მოექცა, მათ შორის ქართველებისთვის ღირებული ადგილობრივი “დელიკატესის ჯონჯოლის” მოსაკრეფად, რაც მათთვის შემოსავლის ერთადერთი წყაროა.
მავთულხლართებს ადგილობრივი მოსახლეობის ორივე მხარისთვის აქვს დამანგრეველი ეფექტი,” აღნიშნა გაეროს უმაღლესმა კომისარმა.
მიუხედავად მოლაპარაკებების რაუნდებისა, საერთაშორისო გამოხმაურებისა და კარასინი-აბაშიძის ორმხრივი შეხვედრებისა კონფლიქტის რეგიონში საზღვრისპირა სოფლების მოსახლეობა სოციალურად მძიმე პირობებთან ერთად დაუცველად ცხოვრობს. ფაქტია რომ “დელიკატესი ჯონჯოლი” მათთვის საფრთხის შემცველი შემოსავლის უალტერნატივო წყაროდ რჩება.
ქართული მედია კი ამ ადამიანების პრობლემებით მაშინ ინტერესდება თუკი საზღვრისპირა სოფლის მკვიდრებს დააკავებენ, გაიტაცებენ, ან მაღალი რანგის პოლიტიკოსი ესტუმრება და კომენტარს გააკეთებს.
როგორც მედიის განვითარების ფოდის ხელმძღვანელი თამარ ხორბალაძე ამბობს, ქართული მედია “კომენტარების” მედიაა და “კუდში მისდევს” საჯარო მოხელეების განცხადებებს.

«Деликатес» джонджоли и серия задержаний у административной границы Южной Осетии Тамар Сванидзе
Записки журналистаВ Грузии «официально» открылся сезон сбора джонджоли. Спрос на сезонный весенний продукт в этот период возрастает, хотя мало кто задумывается об участи людей, которые за день проходят по лесу километры в поисках этого полезного растения, а вечером возвращаются домой усталые, с исцарапанными руками и надеждой выручить несколько лари.
Причем жители сел, расположенных у т.к. границы Южной Осетии, ради этих нескольких лари, рискуют жизнью, собирая джонджоли на неконтролируемой грузинской стороной территории.
И происходит это потому, что именно джонджоли является для них по весне одним из главных источников пропитания и дохода.
По данным Миссии наблюдения Евросоюза (EUMM), после 2 мая, когда была задержана первая группа сборщиков джонджоли, миссия мониторинга Евросоюза зарегистрировала серию из 5-ти задержаний местных жителей, общее количество которых составило 26 человек.
В последний раз осетинские пограничники задержали на территории де-факто республики 54-летнего жителя села Тамарашени.
По статистике, число задержаний жителей приграничных сел Шида Картли резко возрастает весной, причиной чего является джонджоли, который зацветает в мае, а на засолку идут его нерасцветшие кисточки.
Все вышесказанное подтверждает корреспондент «Радио Свобода» в Шида Картли Гога Апциаури, который уже в течение ряда лет освещает новости в регионе, граничащем с зоной грузино-осетинского конфликта.
«В сезон сбора джонджоли количество задержаний традиционно возрастает. Осетинская сторона обвиняет задержанных в незаконном пересечении т.н. границы, но население Хашурского и Сачхерского районов не знает, где проходит эта граница, и ходят в лес собирать джонджоли, что является для них дополнительным источником дохода», - говорит Апциаури.
Надо отметить, что нередко граждан Грузии задерживают почти в 20 километрах от границы, то есть, довольно далеко от их родных сел. Осетинская сторона называет в качестве причины задержаний «незаконное» пересечение границы, а местные жители говорят, что не переходят на оккупированную территорию, и что представители оккупационного режима задерживают их на территории, контролируемой Грузией.
Освобождают задержанных сельчан после уплаты денежного штрафа в 2.000 рублей, что составляет около 120 лари. Эту сумму, по словам местных жителей, они выплачивают самим, с помощью членов семьи и родственников. Разумеется, штраф в 120 лари тяжело отражается на бюджете социально незащищенных граждан, которые рискуют жизнью ради нескольких лари.
Если эти люди действительно пересекают административную границу, то почему бездействует грузинская пограничная полиция, которая должна контролировать факты пересечения условной границы, как с осетинской, так и с грузинской стороны.
Официальная позиция МВД Грузии заключается в том, что, поскольку Грузия не признает т.н. границу, патрулирование осуществляется у въездов в села, но ввиду большого количества ведущих на оккупированную территорию тропинок, проконтролировать все пути невозможно. И запретить передвижение свободным гражданам свободной страны они не могут.
Аппарат Народного защитника Грузии призывает МВД больше заботиться о безопасности людей.
На фоне существующих проблем, Народный защитник в своем докладе 2014 года «О правовом положении беженцев и лиц, пострадавших в результате конфликта» отмечает, что создание в 2013 году «Временной правительственной комиссии по реагированию на потребности пострадавшего населения сел, прилегающих к разделительной полосе» было позитивным шагом.
Факты задержания граждан Грузии вызвали значительную международную реакцию. Помимо проведения Миссией наблюдателей Евросоюза мониторинга в районе грузино-осетинской административной границы, здесь побывал Верховный комиссар ООН по правам человека Нави Пиллай, находившийся в Грузии с 18 мая с 5-дневным визитом.
Свои впечатления от визита в регион конфликта Нави Пиллай отразил в своем итоговом заявлении, где отмечает, что «Южная Осетия превратилась в одно из самых недоступных мест на земле, куда не допускаются международные организации, кроме Международного представительства Красного Креста».
Исходя из этого, Пиллай отметил, что все происходящее у административной границы Южной Осетии еще раз подтверждает его мнение о том, что «защите прав человека в Южной Осетии и Абхазии необходимо уделять больше внимания».
Он считает, что проволочные заграждения имеют «разрушительный эффект», как для грузинской, так и для осетинской стороны.
«Проживающих в конфликтной зоне граждан часто задерживают при переходе для сбора оказавшегося на другой стороне проволочных заграждений собственного урожая, в том числе, традиционного для грузин местного «деликатеса джонджоли», который является для них сейчас единственным источником дохода.
Несмотря на проводимые раунды переговоров, международную реакцию и двусторонние встречи Карасина и Абашидзе, население прилегающих к конфликтному региону сел, помимо тяжелых социальных условий, лишено элементарной безопасности. И «деликатес джонджоли» остается для них опасным, но безальтернативным источником дохода.
Грузинская же медиа проявляет интерес к проблемам этих людей лишь тогда, когда их задерживают, похищают, или если высокого ранга политики пожалуют сюда и сделают комментарии.
Как отметила руководитель Фонда развития медиа Тамар Хорбаладзе, грузинская медиа – это «медиа комментариев», которая «следует по пятам» заявлений публичных чиновников.