ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სააგენტომ Set top box-ების შესყიდვის პროცედურა დაიწყო
ციფრული მაუწყებლობაციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის უზრუნველსაყოფად ციფრული მაუწყებლობის სააგენტომ სოციალურად დაუცველი მოსახლეობისთვის Set top box-ების გამარტივებული შესყიდვის პროცედურა დაიწყო. Set top box-ი მოწყობილობაა, რომელიც უერთდება ტელევიზორს, მაუწყებლობის სიგნალს ციფრულად გარდაქმნის და გამოსახულების მიღებას შესაძლებელს ხდის.
საქართველო ციფრულ მაუწყებლობაზე 2015 წლის 17 ივნისამდე უნდა გადავიდეს. ეს ნიშნავს იმას, რომ ტელევიზორები, რომელსაც ციფრული სიგნალის მიღების მხარდაჭერა არ აქვს, გამოსახულებას სპეციალური რესივერების გარეშე ვერ მიიღებენ. სახელმწიფომ სწორედ 2015 წლის 17 ივნისამდე უნდა მოახერხოს 70 000 და მასზე ნაკლები სარეიტინგო ქულის მქონე სოციალურად დაუცველი ოჯახებისათვის Set top box-ებით დახმარება, რათა მათ ტელევიზორის ყურება ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის შემდეგაც შეძლონ.
ეკონომიკის სამინისტროს სსიპ ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სააგენტომ გამარტივებული შესყიდვა მთავრობის 8 მაისის განკარგულებით დაიწყო. სააგენტო შეისყიდის ისეთ მიმღებებს, რომელსაც აქვს DVB-T/T2 სტანდარტისა და MPEG2/MPEG4 ფორმატის მხარდაჭერა.
წინადადებების წარდგენა 5 ივნისამდეა შესაძლებელი. მეორე ეტაპზე გადასული კომპანიების სია 12 ივნისს გამოქვეყნდება.
ეკონომიკის სამინისტროს ვებ გვერდზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, შერჩეული კომპანიების მიერ შეთავაზებული მოწყობილობები საბოლოო სერთიფიკატის მიღებამდე ოთხი ტიპის ტესტს ფინეთში განთავსებულ ლაბორატორიაში გაივლიან. შესყიდვაში მონაწილე კომპანიების Set top box-ები უფასოდ შემოწმდება.
მოწყობილობები ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სტრატეგიაში გაწერილ ტექნიკურ კომპონენტებს უნდა აკმაყოფილებდეს.
ერთი Set top box-ის ღირებულება 50 ლარს არ უნდა აღემატებოდეს. როგორც დოკუმენტაციაშია მითითებული, გამარჯვებულის გამოსავლენად დაბალი ფასი ერთერთი მთავარი კრიტერიუმი იქნება. საერთო ჯამში სააგენტო 110-დან 220 ათასამდე Set top box-ის შესყიდვას გეგმავს. მოწყობილობის საგარანტიო პერიოდი 12-24 თვეა.
გამარჯვებულ კომპანიასთან ხელშეკრულება 2014 წლის 1 სექტემბრამდე გაფრომდება, სოციალურად დაუცველებმა კი ეს მოწყობილობები 2015 წლის 30 ივნისამდე უნდა მიიღონ.

Агентство по переходу на цифровое вещание приступило к процедурам по закупке устройств «Set top box»
Цифровое вещаниеАгентство по переходу на цифровое вещание, с целью обеспечения данного процесса, приступило к процедурам по закупке устройств «Set top box» для социально незащищенных граждан по упрощенной схеме. «Set top box» подключается к телевизору и обеспечивает прием цифрового сигнала.
Грузия должна перейти на цифровое вещание до 17 июня 2015 года. Это значит, что телевизоры, не имеющие поддержку приема цифрового сигнала, не смогут давать изображение без специальных ресиверов. Государство должно до 17 июня 2015 года оказать помощь в приобретении «Set top box» социально незащищенным семьям, имеющим 70.000 и менее рейтинговых очков, чтобы они могли пользоваться телевизорами и после перехода на цифровое вещание.
Агентство по переходу на цифровое вещание (ЮЛПП Министерства экономики) приступило к закупкам по упрощенной схеме на основании правительственного распоряжения от 8 мая с.г. Агентство закупит ресиверы, имеющие поддержку стандарта DVB-T/T2 и формата MPEG2/MPEG4.
Представлять свои предложения можно до 5 июня с.г. Список компаний, перешедших во второй этап, будет опубликован 2 июня.
Согласно опубликованной на веб-станице Министерства экономики информации, предложенные отобранными компаниями устройства, до получения окончательного сертификата, пройдут в Финляндии лабораторные тесты четырех видов.
Устройства должны соответствовать техническим требованиям, прописанным в Стратегии перехода на цифровое вещание.
Стоимость одного «Set top box» не должна превышать 50 лари. Низкая стоимость устройства будет одним из главных критериев при определении компании-победителя. В целом, Агентство планирует закупить 110-220 тысяч ресиверов, гарантийный срок работы которых составляет 12-24 месяца.
Договор с победившей компанией будет оформлен до 1 сентября 2014 года, а социально незащищенные граждане должны получить эти устройства до 30 июня 2015 года.