რა აკლია მედიას კრიზისების გაშუქებისას
სტატიები საუბრები მედიაზემსოფლიოში კრიზისები უფრო და უფრო მატულობს, რთულდება, და შესაბამისად მედიასაც უჭირის მათი სრულაფსოვნად გაშუქება. კონფლიქტების ზონაში ხშირად ყველაზე საინტერესო ამბები პოსტ-ფაქტუმ ხდება, მაშინ, როცა მედიის წარმომადგენლები ადგილზე უკვე აღარ არ არიან.
შეიარაღებული კონფლიქტი აღმოსავლეთ უკრაინაში, შარლი ებდოს რედაქციაზე განხორციელებული ტერაქტი პარიზში, დაახლოებით 4- წლიანი ომი სირიაში, ებოლას ვისრუსი დასავლეთ აფრიკაში, „ისლამური სახელმწიფოს“ იგივე ISIS შეიარაღებული ფორმირებების მიერ ადამიანების მასობრივად დახოცვა, - ეს ბოლოდროინდელი პოლიტიკურ-გეოგრაფიული კრიზისების არასრული ჩამონათვალია, რისი გაშუქებც გამოწვევა გახდა დასავლეთის მედიისთვის.
მეინსტრიმულ მედიას აღარ აქვს ფინანსური და ადამიანური რესურსი გააშუქოს მსოფლიოში მიმდინარე კრიზისები განგრძობითად. მაგალითად, მსოფლიო მედია მობილიზებული იყო დასავლეთ აფრიკაში, როდესაც იქ ებოლა მძვინვარებდა, თუმცა როგორც კი მთავარი კრიზისი დასრულდა, მედია სხვა კრიზისზე გადაერთო. დღეს, უკვე იშვიათად ჩნდება ებოლას შესახებ გაკეთებული ჟურნალისტური ნამუშევარები მსოფლიოს წამყვან მედიასაშუალებებში.
მომრავლებული კრიზისებისა და მათი გაშუქების სირთულეების ფონზე დასავლური ტრადიციული მედიის წარმომადგენლები ცდილობენ გამოწვევას ჟურნალისტიკაში ახალი მიმართულების დანერგვით უპასუხონ.
„‘ქოდა სთორი“ CODA Story- კრიზისების გაშუქების ეს ახლებური გზა არის ინტერნეტ პლათფორმა, რომლის კონცეფციაც გასულ წელს, მედიაში ერთ-ერთ საუკეთესო იდეად აღიარეს.
იდეის არსი ერთი რომელიმე კრიზისის ხანგრძლივად გაშუქებაში მდგომარეობს.
მუსიკაში CODA არის შემაჯამებელი პასაჟი, რომელიც როგორც წესი, განსაზღვრავს მთელს კომპოზიციას. ჟურნალისტიკაში კი ეს არის პროფესიონალი ჟურნალისტების მიერ კრიზისების გაშუქება სიღრმისეულად და განგრძობითად.
22 იანვარს, კლუბ „ფრონტლაინ ჯორჯიაშ“ „ქოდა სთორის“ [CODA Story] იდეის კონცეფციის შესახებ, პროექტის ერთ-ერთმა ავტორმა და ბი-ბი-სის რეპორტიორმა, ნატალია ანთელავამ ისაუბრა. მისი აზრით, მეინსტრიმულ მედიაში ეს ნიშა თავისუფალია.
„რუსეთ-საქართველოს ომი არის ამის კარგი მაგალითი. 2008 წელს აქ უამრავი მედიასაშუალება ჩამოვიდა. ყველამ იფიქრა, რომ ომი დამთავრდა, ყველას ყურადღება გადაერთო სხვა საკითხებზე. შედეგად საფუძვლიანად არაფერი გაშუქებულა,“ თქვა ნატალია ანთელავამ შეხვედრაზე.
„ფრონტლაინ ჯორჯიაში“ შეკრებილ აუდიტორიას ისიც აინტერესებდა, რატომ არის მედია კრიზისების გაშუქებისას „ბრიყვულ“ მდგომარეობაში და ფაქტების შეფასების მიზეზს ამოფარებული, რატომ არ არქმევს მოვლენებს თავის სახელს. თუ არა მედიამ, რომელიც კრიზისის დროს ადგილზე მუშაობს, ვინ უნდა დაარქვას მოვლენებს სახელი - გაისმა შეკითხვა დამსწრე აუდიტორიიდან.
როგორც აღმოჩნდა, საზოგადოება მედიისგან არა მხოლოდ მიმდინარე ამბების მყისიერად გაშუქებას, არამედ პირდაპირობასაც მოითხოვს. თუმცა, ის, რაც საზოგადოებისთვის ამბებისთვის სახელის დარქმევაა, ჟურნალისტებისთვის შეფასებას და გარკვეულწილად „‘მიკერძოებულობას“ ნიშნავს.
სტატია მომზადებულია "ინტერნიუსის" პროექტის „კონფლიქტ სენსიტიური გაშუქების ხელშეწყობა სამხრეთ კავკასიაში“ ფარგლებში და დაფინანსებულია ბრიტანეთის საელჩოს მიერ.

Чего не хватает медиа при освещении кризисов
Статьи Разговоры о медииВо всем мире кризисы происходят все чаще, принимают все более сложный характер, и, соответственно, медиа все сложнее полноценно их освещать. Наиболее интересные события в зонах конфликтов, зачастую, происходят пост-фактум, когда представителей медиа там уже нет.
Вооруженный конфликт в Восточной Украине, теракт против редакции «Шарли эбдо» в Париже, почти 4–летняя война в Сирии, вспышка вируса «Эбола» в Западной Африке, массовые расстрелы людей, осуществляемые вооруженными формированиями «Исламского государства» (ISIS), - вот неполный перечень политико-географических кризисов последнего времени, освещение которых стало вызовом для западных медиа.
У мейнстримной медиа уже нет финансовых и человеческих ресурсов для длительного освещения происходящих в мире кризисов. Например, мировые медиа были мобилизованы в Западную Африку, когда там бушевала «Эбола», но как только главный кризис миновал, медиа переключилась на другой кризис. И сегодня журналистские материалы на эту тему уже редко появляются в ведущих мировых СМИ.
На фоне участившихся кризисов и сложностей с их освещением, представители традиционных западных медиа стараются отвечать на вызовы путем внедрения в журналистику нового направления.
«CODA Story» - этим новым путем освещения кризисов стала интернет-платформа, концепция которой была признана одной из лучших идей минувшего года.
Суть идеи заключается в длительном освещении какого-либо одного кризиса.
В музыке CODA – это заключительный пассаж, в котором, как правило, утверждается главная тональность произведения, звучат его основные темы. В журналистике же это – глубинное и долговременное освещение кризисов профессиональными журналистами
О концепции идеи «CODA Story» рассказала 22 января в клубе «Фронтлайн Джорджиа» одна из авторов проекта, репортер BBC Наталия Антелава. По ее мнению, эта ниша в мейнстримной медиа - свободна.
«Наглядный пример этого - российско-грузинская война. В 2008 году сюда приехали представители множества медиа-средств. Все подумали, что война окончена, внимание всех переключилось на другие вопросы. В результате, ничего не было освещено основательно», - сказала в ходе встречи Наталия Антелава.
Собравшуюся в клубе «Фронтлайн Джорджиа» аудиторию интересовала и то, почему медиа при освещении кризисов оказывается в «дурацком» положении и почему, прикрываясь необходимостью оценки фактов, не называет события своим именем. «Кто же должен назвать событие своим именем, если не работающая на месте во время кризиса медиа?», - раздался вопрос из зала.
Как оказалось, общество ждет от медиа не только мгновенного освещения происходящих событий, но и прямоту. Впрочем, то, что общество воспринимает как словесное обозначение события, для журналистов означает оценку и, в определенном смысле, пристрастность.
Статья подготовлена в рамках проекта фонда «Интерньюс» - «Содействие сенситивному освещению конфликтов на Южном Кавказе» и профинансирована Посольством Великобритании.