2012 წლის არჩევნებში მედიის როლი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია
სოციალური რეკლამის წინასაარჩევნოდ გამოყენება, მოსახლეობისთვის სხვადასხვა საინფორმაციო არხებზე ხელმიუწვდომლობა და ნაციონალური არხების მიერ მოვლენების ცალმხრივად გაშუქება ის საკითხებია, რაზეც ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა და ჟურნალისტებმა 1 ივნისს მედიისა და არჩევნების თემაზე გამართული შეხვედრის დროს, ყურადღება გაამახვილეს.
შეხვედრას ესწრებოდნენ კოლუმბიის უნივერსიტეტის პროფესორები და ამერიკელი ჟურნალისტები, ჯოშუა ფრიდმანი და თომას ედსალი.
შეხვედრის მონაწილეთა აზრით, 2012 წელი გამორჩეულია იმით, რომ არჩევნებში მონაწილეთა მხრივ რეალური კონკურენციაა, რაც მეტ როლს სძენს მედიას, რადგან მან საზოგადოებამდე კონკურენტების შესახებ ინფორმაცია უნდა მიიტანოს, რაც ზოგ შემთხვევაში, არ ხდება.
ორგანიზაცია “საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს” წარმომადგენელმა, ნინა ხატისკაცმა გაიხსენა შემთხვევა, როცა ნაციონალურმა არხებმა ცალმხრივად გააშუქეს პარტიების შემოწირულობების საკითხი.
“დეკემბრის ბოლოს პროკურატურამ გამოაქვეყნა ინფორმაცია იმ ოთხი პოლიტიკური პარტიის დაფინანსების შესახებ, რომლებიც “ქართულ ოცნებაში” არიან გაწევრიანებული. ნაციონალურმა არხებმა ამ ფატზე ყურადღება გაამახვილეს. ამბობდნენ, რომ ეს დიდი პრობლემაა, რადგან ამ პარტიებმა იმ 11 სხვადასხვა კომპანიისგან მიიღეს შემოწირულობა, რომელთა უკან რეალურად ორი წყარო იდგა”, - ამბობს ხატისკაცი და განმარტავს “მართლაც რომ კანონის გვერდის ავლა მოხდა. შემოწირულობის ლიმიტი 100 ათასი იყო და ამ ორმა პირმა 11 სხვადასვა კომპანიაზე გადაანაწილა თანხა შესაწირად. აღსანიშნავია, რომ ეს პრობლემა იყო ადრეც, 2008 -2010 წლებში და მაშინ ანალოგიური გზით მხოლოდ ნაციონალური (მმართველი პარტია) პარტია იღებდა იურიდიული პირებისგან შემოწირულობას. ამაზე ნაციონალურ არხებს მაშინ არ უსაუბრიათ, თუმცა ეს სხადასხვა ოფიციალურ ანგარიშში აისახა”.
ხატისკაცის აზრით, საკითხის ასეთი ცალმხრივი გაშუქება საზოგადოების ინფორმირებულობას ვერ უზრუნველყოფს.
მეორე მნიშვნელოვანი საკითხი, რაზეც “საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს” წარმომადგენელმა ყურადღება გაამახვილა, ეს სოციალური რეკლამის ხელისუფლების მხრიდან წინასაარჩევნოდ გამოყენებაა. ხატისკაცის თქმით, მისმა ორგანიზაციამ ”შეისწავლა ოთხი სოციალური რეკლამა, სადაც სახელისუფლებო პარტია “ნაციონალური მოძრაობა” არ იყო პირდაპირ ნახსენები, თუმცა არც სოციალური რეკლამის ნიშნები ჰქონდა.
“ასეთ რეკლამაში მოსახლეობისთვის სასარგებლო ინფორმაცია უნდა იყოს მიწოდებული, რაც საერთოდ არ იყო. სამაგიეროდ იყო ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ რა სიბნელეში იყო წლების წინ საქართველო, რომ ახლა გაცილებით უკეთესი რეალობაა და ის კიდევ უფრო კარგი გახდება მომავალში. რეკლამაში ჩანდნენ მმართველი პარტიის სახეები, რაც ამომრჩეველზე გავლენას ახდენს”, - ამბობს ხატისკაცი, მისი აზრით, აუცილებელია სოციალური რეკლამის უკეთ დარეგულირება, ხოლო დღევანდელი სახის სოციალური რეკლამის განთავსების შემთხვევები უნდა იყოს დასჯადი.
Must Carry-ის (რომელიც საკაბელო პროვაიდერებს სხვადასხვა ტელეკომპანიების სიგნალის გატარებას ავალდებულებს) პრინციპის შემოღების აუცილებლობაზე ტელეკომპანია “მაესტროს” გადაცემა “აკრედიტაციის გარეშე” ავტორმა, შალვა რამიშვილმა ისაუბრა. მან სოლომონ ქიმერიძის სიკვდილის გაშუქების შემთხვევა გაიხსენა, როცა სამმა ნაციონალურმა არხმა -“იმედმა”, “რუსთავი 2”-მა და “პირველმა არხმა” იდენტური კადრებით და ტექსტით მიაწოდეს საზოგადოებას ამ შემთხვევის შესახებ ინფორმაცია.
“სამივე სიუჟეტში ნათქვამი იყო, რომ გარდაცვლილის ოჯახში “ქართული ოცნების” მხარდამჭერთა ჯგუფმა აურია სიტუაცია. მაგრამ ვის პანაშვიდზე ვიყავით, რატომ გვინდოდა ამ ამბავის გაშუქება ამაზე არაფერი უთქვამთ” -იხსენებს რამიშვილი, რომელიც აგრეთვე აშუქებდა ამ ამბავს “ამ არხების მაყურებელს შეექმნებდა შთაბეჭდილება, რომ მე ვარ ნეკროფილი და ვიღებ გარდაცვლილებს რომ ავურიო სიტუაცია”, -აღნიშნა მან.
მისი თქმით, ამ სიტუაციიდან გამოსავალი, როცა მოსახლეობა, განსაკუთრებით რეგიონებში, იღებს ინფორმაციას მხოლოდ ნაციონალური არხების მეშვეობით, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია Must Carry-ს პრინციპის ამუშავება, რომ ხალხს მრავალფეროვანი ინფორმაციის მიღება შეეძლოს.
მედია ესქპერტის, ნინო დანელიას აზრით, ხელისუფლება ცდილობს საზოგადოებას ჰქონდეს არამრავალფეროვანი ინფორმაცია, რადგან “იცის, თუკი ადამიანებამდე მივიდა ინფორმაცია, ისინი იქნებიან ძალიან კონკურენტულ გარემოში. ეს მათ არ უნდათ, რადგან არიან სახელმწიფო აღმშენებლობაში და ამ აღმშნებლობაში დემოკრატიისთვის ადგილი არ არის. ვწუხვარ, რომ ხელისუფლება, რომელიც ამ ღირებულებებით მოვიდა, შემდეგ მიხვდა რომ ავტორიტარულად მართვა უფრო ადვილია და ამის შემდეგ მათთან ურთიერთობა შეუძლებელი გახდა”, - აღნიშნა დანელიამ.
მსჯელობა დაასრულა ჯოშუა ფრიდმანმა, რომლის აზრით, საქართველო ახალგაზრდა დემოკრატიის ქვეყანაა და ასეთ დროს ინფორმაციის გავრცელების შესაძლებლობას განსაკუთრებული როლი ენიჭება.
“ძალიან მნიშვნელოვანია ობიექტური ინფორმაციის გავრცელება. მიუხედავად იმისა, რომ ამაში ხელი გეშლებათ, იმ ენთუზიაზმის საშუალებით რომელიც დღეს აქ დავინახე, ვფიქრობ მაინც შეძლებთ თქვენი საქმის გაკეთებას”, - მიმართა მან ჟურნალისტებს.

В процессе выборов 2012 года особо важна роль медиа
Использование социальной рекламы в предвыборный период, доступность населению различных информационных каналов и однобокое освещение событий общенациональными каналами – этим вопросам было уделено особое внимание в ходе состоявшейся 1 июня встречи представителей неправительственных организаций (НПО) и журналистов, которая была посвящена роли медиа в выборном процессе.
На встрече присутствовали профессора Колумбийского университета, известные американские журналисты Джошуа Фридман и Томас Эдсалл.
По мнению участников встречи, 2012 год отличается наличием реальной конкуренции между фигурантами выборов, что повышает роль медиа, поскольку она должна донести до общества информацию о конкурентах, чего, в ряде случаев, не происходит.
Представитель организации «Международная прозрачность – Грузия» Нина Хатискаци вспомнила случай, когда общенациональные каналы однобоко осветили вопрос получаемых партиями пожертвований.
«В конце декабря прокуратура опубликовала информацию о финансировании четырех политических партий, объединенных в коалиции «Грузинская мечта». Общенациональные каналы заострили внимание на этом факте, отмечая, что это – большая проблема, так как эти парии получили пожертвования от 11 различных компаний, за которыми в реальности стояли два источника», - сказала Хатискаци.  При этом она уточнила, что «закон действительно был обойден. Лимит пожертвований составлял 100 тысяч, и эти два лица распределили суммы пожертвований между 11-ю разными компаниями. Надо отметить, что проблема эта существовала и прежде, в 2008-2010 годах, и тогда пожертвования от юридических лиц аналогичным путем получало только Единое национальное движение (правящая партия). Тогда общенациональные каналы об этом не говорили, но это отражено в различных официальных отчетах».
По мнению Хатискаци, подобное однобокое освещение вопроса не может обеспечить информированность населения.
Второй важный вопрос, на котором заострила внимание представитель НПО «Международная прозрачность – Грузия»,  - использование властью социальной рекламы в предвыборный период. По словам Хатискаци, ее организация «изучила четыре социальных рекламы, в которых партия власти, “Национальное движение”, прямо не упоминалась, но и признаков социальной рекламы не было».
«В такой рекламе должна подаваться полезная для населения информация, чего не было вообще. Зато была информация о том, в какой тьме пребывала Грузия в прежние годы, что нынешняя реальность выглядит гораздо привлекательнее, и в будущем станет еще лучше. В рекламе мы видели лиц правящей партии, что оказывает воздействие на избирателя». – говорит Хатискаци. По ее мнению, необходимо лучше регулировать социальную рекламу, а за размещение социальной рекламы в ее нынешнем виде – наказывать.
Автор и ведущий передачи «Без аккредитации» (телекомпания «Маэстро») Шалва Рамишвили говорил о необходимости введения принципа «Must Carry» (который обязывает кабельных провайдеров включать в свои пакеты вещание различных телекомпаний). Он напомнил историю с освещением факта гибели Соломона Кимеридзе, когда три общенациональных канала – «Имеди», «Рустави-2» и Первый канал Общественного вещателя – информировали общество о происшедшем посредством идентичных кадров и текста.
«Во всех трех сюжетах говорилось, что группа сторонников «Грузинской мечты» взбаламутила ситуацию в семье покойного. Однако ничего не было сказано о том, на чьей панихиде мы были, и почему хотели осветить эту историю», - вспоминает Рамишвили. «У зрителей этих каналов могло создаться впечатление, что я – некрофил, и снимаю покойников, чтобы обострить ситуацию», - отметил он.
По словам Рамишвили, для выхода из ситуации, когда население, особенно в регионах, получает информацию лишь посредством общенациональных каналов, особенно важно задействовать принцип «Must Carry», чтобы люди могли получать разнообразную информацию.
По мнению  медиа-эксперта Нино Данелиа, власть старается, чтобы у населения не было разнообразной информации, так как «знает, что если информация дойдет до людей, она окажется в очень конкурентной среде.  Они этого не хотят, так как заняты государственным строительством, в котором нет места демократии. Сожалею, что власть, которая пришла с этими ценностями, потом поняла, что править автоматически – легче, и после этого общаться с ними стало невозможно», - отметила Данелиа.
Завершил обсуждение Джошуа Фридман, по мнению которого, Грузия – это страна молодой демократии, и в такое время возможностям распространения информации принадлежит особая роль.
«Очень важно распространять объективную информацию. Несмотря на то, что вам в этом мешают, думаю, что, благодаря энтузиазму, который я здесь сегодня увидел,  вы все-таки сможете сделать свое дело», - отметил Фридман, обращаясь к журналистам.