ჟურნალისტებზე ზეწოლის ფაქტები - ბოლო ერთი წლის არასრული სტატისტიკა
საუბრები მედიაზერამდენიმე დღეა ტელეკომპანია „მეცხრე არხისა“ და მისი კუთვნილი საინფორმაციო სააგენტო „ინფო 9“-ის ჟურნალისტებს „მედია ჯგუფის“ „რეალ ტივისა“ და KK info.net-ის სახელით უცნობი პირები დასდევენ, მაპროვიცირებელ კითხვებს უსვამენ და როგორც ჟურნალისტები ამბობენ, მუშაობაში ხელს უშლიან. გარდა ამისა, ბოლო პერიოდში ჟურნალისტებს საქმიანობაში ხელს უცნობი პირებიც უშლიან და მათ ხან სიტყვიერ და ხანაც ფიზიკურ შეურაცხყოფას აყენებენ. ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელშეშლის შესახებ მედიის წარმომადგენლებმა ბოლო ერთი წლის განმავლობაში არაერთხელ განაცხადეს და მთავარ პროკურორსაც საქმის გამოძიების შესახებ არაერთხელ მიმართეს. კონკრეტული ფაქტების გამოძიების რეკომენდაციით პროკურატურას სახალხო დამცველმა, გიორგი ტუღუშმაც მიმართა, თუმცა ამ საქმეებს უმეტეს შემთხვევაში გაგრძელება არ მოჰყოლია.
მსგავსი ფაქტების ნაწილი Media.Ge-მ გააშუქა. გთავაზობთ, ბოლო ერთი წლის მანძილზე ჟურნალისტებისათვის მუშაობაში ხელშეშლის ფაქტების ჩამონათვალს, რომელიც ჩვენს ხელთ არსებული მასალების მიხედვით მოვამზადეთ. Media.Ge-ს არ აქვს პრეტენზია, რომ ეს მონაცემები სრულყოფილია. ასევე ამ ჩამონათვალში არ მოხვდა „ფოტოგრაფების საქმე“,რომელსაც გრიფით საიდუმლო ადევს და დღემდე არ იცის საზოგადოებამ, თუ რა მოხდა რეალურად.
- 2011 წლის 26 მაისს ოპოზიციის მიერ ორგანიზებული აქციის დაშლისას ჟურნალისტები დაზარალდნენ, დაზიანდა მათი აპარატურაც. "ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ" პროკურატურას სულ 16 ჟურნალისტის შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია. ჟურნალისტების ნაწილმა სასამართლოში იჩივლა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასამართლო მოუგო, თუმცა შსს-ს დაკისრებული თანხა არ გადაუხდია
- 2011 წლის 30 სექტემბერს ქალაქ თელავში საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა „კახეთის საინფორმაციო ცენტრის“ ჟურნალისტისათვის კამერის წართმევა სცადა და გადაღების საშუალება არ მისცა. რეპორტიორი ამ დროს „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“ დეპუტატობის კანდიდატის წარდგენას აშუქებდა.
- 2011 წლის 25 სექტემბერს ტელეკომპანია „მაესტროს წამყვანი შალვა რამიშვილი ყვარელში დააკავეს. ის პრეზიდენტის კუთვნილი სახლის სიახლოვეს იმყოფებოდა, როდესაც სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმულმა პირებმა რამიშვილსა და მის გადამღებ ჯგუფს ძალის გამოყენებით დაატოვებინეს ტერიტორია. წამყვანის განცხადებით, შესაბამისი დოკუმენტაციის შედგენის გარეშე ვიდეო აპარატურა ჩამოართვეს, რომელიც მოგვიანებით დაუბრუნეს.
- 2011 წლის 31 ოქტომბერს ქუთაისელ ფოტოგრაფს, რობერტო ქველინის, უცნობი პირების ოთხკაციანმა ჯგუფმა სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. ფოტოგრაფი მისი ცემის ფაქტს 3 ოქტომბრის ფოტოსესიას უკავშირებს. მაშინ ქველინიმ, მეგობარი გოგოს შიშველი ფოტოები ქუთაისში, მდინარე რიონის პირას გადაიღო.
- 2011 წლის 6 ნოემბერს „კახეთის საინფორმაციო ცენტრის“ ხელმძღვანელმა, გელა მთივლიშვილმა პირად ელექტრონულ ფოსტაზე კახეთის საოლქო პროკურატურის ყოფილი პროკურორისგან მუქარის წერილი მიიღო. ჟურნალისტი აღნიშნულ ფაქტს მის ჟურნალისტურ საქმიანობას უკავშირებს.
- 2011 წლის ნოემბერში მუქარის შემცველ შეტყობინებებს იღებდა ტელეკომპანია „თრიალეთის“ ჟურნალისტი ლადო ბიჭქაშვილიც.
- 2011 წლის 20 ნოემბერს, გაზეთ ,,ბათუმელების“ დირექტორმა, მზია ამაღლობელმა დაადგინა პიროვნება, რომელიც მისი თქმით, გაზეთის საგამოძიებო ჯგუფის კოორდინატორს, თედო ჯორბენაძეს აშანტაჟებდა. მათ გამოიძახეს საპატრულო პოლიცია, რომელმაც ადგილზე წერილობითი დოკუმენტი არ შეადგინა. გაზეთ ,,ბათუმელების” წარმომადგენლებმა განცხადებით მიმართეს საქართველოს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის პროკურორს და საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრს. თედო ჯორბენაძის მიმართ განხორციელებული ქმედების ფაქტზე გამოძიება დასრულებული არ არის.
- 2011 წლის 30 ნოემბერს ტელეკომპანია „მაესტროს“ მმართველი „რუსთავის მედიის მართვის“ კომპანიის დირექტორი, ეროსი კიწმარიშვილი მაუწყებლის შენობაში გადაძვრა და შენობის ნაწილი დაიკავა, დამფუძნებელი მამუკა ღლონტი ჟურნალისტების ნაწილთან ერთად სტუდიაში შეიკეტა. ტელეკომპანიის მაუწყებლობა რამდენიმე საათით შეწყდა. ღლონტმა და ჟურნალისტებმა მაუწყებლობა რადიო „მაესტროს“ სტუდიიდან განაახლეს და ჟურნალისტური საქმიანობის ხელშეშლისთვის სასამართლოს მიმართეს. საქმე არ განხილულა.
- 2012 წლის 6 აპრილს მედია ჯგუფი „აჭარა P.S.“-ის ჟურნალისტ სულხან მესხიძეს საბანკო კრედიტების გამო მოქალაქეთა გამოსახლების პროცესის გადაღებისას ქობულეთის პოლიციის უფროსმა, დავით ბეჟანიძემ, ხელი დაარტყა და ვიდეო კამერის წართმევა დაუპირა.
- 2012 წლის 2 მაისს ქუთაისის გაზეთ „P.S.“-ის ჟურნალისტს, ირაკლი ვაჩიბერაძეს, ქუთაისში საქართველოს პრეზიდენტის დაცვის წევრებთან პრობლემები შეექმნა, 3 მაისს კი უთანხმოება - შს მინისტრ ვანო მერაბიშვილის და პარლამენტის ვიცე-სპიკერ მიხეილ მაჭავარიანის დაცვის წევრებთან მოუვიდა. ინციდენტი ქუთაისის მელიტონ ბალანჩივაძის სახელობის ოპერის თეატრში მოხდა, სადაც ვანო მერაბიშვილი და ვიცე-სპიკერი ნაციონალური მოძრაობის აქტივისტებთან დახურულ შეხვედრას მართავდნენ.
ჟურნალისტის მონათხრობით ირკვევა, რომ შეხვედრის მიმდინარეობისას მან საუბრის ჩაწერა საკუთარი მობილურით დაიწყო და ყურადღება მიიქცია. დაცვის წევრებმა ის ფოიეში გამოიყვანეს და სცემეს.
- 2012 წლის 11 მაისს საგამოძიებო სტუდია GNS-ის ოპერატორს, ზურაბ პატარიძეს დუშეთის მუნიციპალური გამგეობის დაცვის სამსახურმა შენობის გადაღების საშუალება არ მისცა. GNS-ის ჟურნალისტ ბელა ზაქაიძის თქმით, დაცვის წევრმა ოპერატორს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა, კამერაზე ხელი აუფარა და დაემუქრა.
- 2012 წლის 20 მაისს თიანეთის პოლიციის შენობის გადაღების დროს კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ხელმძღვანელი, ჟურნალისტი გელა მთივლიშვილი დააკავეს. ჟურნალისტის თქმით, პოლიციელებმა ის ცემეს და ადვოკატთან დაკავშირების უფლებას არ აძლევდნენ. ინციდენტი დაახლოებით ერთი საათის შემდეგ დასრულდა, როცა მთივლიშვილი ჯანმრთელობის გაუარესების გამო ადგილობრივ საავადმყოფოში გადაიყვანეს. შინაგან საქმეთა სამინისტროში განაცხადეს, რომ მთივლიშვილმა პროვოკაცია მოაწყო.
- 2012 წლის 7 ივნისს “ინფო 9”-ის წალენჯიხის ჟურნალისტს, გოჩა ნაჭყებიას და მის ოპერატორს, გოჩა სარიას უცნობი პირები ანგარიშსწორებით დაემუქრნენ, თუ ისინი სააგენტოსთვის მუშაობას არ შეწყევეტდნენ და ქალაქს არ დატოვებდნენ.
- ჟურნალსტურ საქმიანობაში ხელის შეშლის გამო გამოძიების დაწყება მოითხოვა ტელეკომპანია „მეცხრე არხმა“. შემთხვევა 2012 წლის 12 ივნისს მოხდა. „მეცხრე არხის“ ზუგდიდის ბიუროს ჟურნალისტი პაატა ლაგვილავა ამბობს, რომ ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ ორულუში ბიძინა ივანიშვილის მოსახლეობასთან შეხვედრას იღებდა. აღნიშნულ შეხვედრაზე ლაგვილავას ცნობით, ორმოცამდე „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრი და საკრებულოს თანამშრომელი იმყოფებოდა. როდესაც მათთვის კითხვების დასმა დააპირა, საკრებულოს მთავარმა სპეციალისტმა, ირაკლი მიქაიამ ჯერ კამერას, შემდეგ მიკროფონს სტაცა ხელი და წართმევა დაუპირა. საკრებულოს მეორე მთავარი სპეციალისტი, ლადო სულუხია და იურისტი, დავით ჭანტურიაც ასეთივე აგრესიულობით გამოირჩეოდნენ. ჟურნალისტის ცნობით, ამ ინციდენტის შემდეგ, 13 ივნისს, მან საკრებულოს შენობაში შესვლა ვერ შეძლო.
- 2012 წლის 13 ივნისს საინფორმაციო სააგენტო “ინფო 9”–ის ჟურნალისტს და ოპერატორს გორის რაიონის სოფელ დიცში სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. გადამღები ჯგუფი სოფელში წყლის პრობლემის გასაშუქებლად იყო ჩასული. ჟურნალისტმა შორენა გონგლაძემ კომენტარისთვის სოფლის რწმუნებულს, ზურაბ ბოლაშვილს მიაკითხა. თავიდან რწმუნებული კომენტარზე უპრობლემოდ დათანხმდა, მაგრამ მოგვიანებით, როცა “ინფო 9”–ის ლოგო შეამჩნია, კამერის გამორთვა და გადამღები ჯგუფისგან ტერიტორიის სასწრაფოდ დატოვება მოითხოვა.
ჟურნალისტის თქმით, სოფლის თავკაცს მალე სამოქალაქო ფორმიანი თანასოფლელები მიეხმარნენ და გადამღებ ჯგუფს ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს. ეს ყველაფერი კი პოლიციელების თვალწინ ხდებოდა, რომლებსაც ინციდენტის განმუხტვა არ უცდიათ. ოპერატორი თორნიკე თიბილაშვილი იხსენებს, რომ შეხლა–შემოხლისას მოულოდნელად თავში გაურკვეველი საგანი მოხვდა და მცირე დაზიანება მიიღო.
- 2012 წლის 18 ივნისს ტელეკომპანია „თრიალეთმა“ განაცხადა, რომ მის გადამღებ ჯგუფს სურამში თავს დაესხნენ. “თრიალეთის” ჟურნალისტები წყალდიდობით დაზარალებულ მოსახლეობას ესაუბრებოდნენ, როცა მათთან უცნობი პირი მივიდა. მან გადაღების შეწყვეტა და ადგილის დატოვება მოსთხოვა. მოგვიანებით ადგილობრივმა მოსახლეობამ განაცხადა, რომ ეს პირი პოლიციელი შალვა ხაჩიძე იყო.
- 2012 წლის 26 ივნისს, მერეთში ხელისუფლებისა და ოპოზიციის მომხრეებს შორის გამართულ ჩხუბში ჟურნალისტებიც დაზარალდნენ. ტელეკომპანია „მეცხრე არხის“ ჟურნალისტის, ნოდარ სხირტლაძის თქმით, მას და მის ოპერატორს უცნობი პირები აგრესიულად ექცეოდნენ და ხელს ურტყამდნენ. დაპირისპირების დროს დაზიანდა საინფორმაციო სააგენტო "ინფო 9"-ის მანქანაც.
- 2012 წლის 26 ივნისს ქარელის რაიონის სოფელ დირბში ხელისუფლების მომხრეებსა და ოპოზიციური კოალიცია „ქართული ოცნების“ ლიდერებს შორის ჩხუბი დაიწყო. ხელისუფლების მომხრეები შეურაცხყოფას აყენებდნენ საინფორმაციო სააგენტო „ინფო 9“–ის გამაღებ ჯგუფსაც და გადაღების შეწყვეტას მოითხოვდნენ. რამდენჯერმე ხელი კამერას დაარტყეს.
- 2012 წლის 27 ივნისს გაზეთმა „რეზონანსმა“ სარედაქციო სტატია გამოქვეყნა, სადაც ნათქვამია, რომ მის ჟურნალისტს, მარი ოთარაშვილს წეროვანის დევნილთა დასახლებაში არსებული ახალგორის კულტურის სახლის დირექტორი, გიორგი ეკალაძე დაემუქრა.
- 2012 წლის 4 ივლისს, გორის რაიონის სოფელ წედისში, „ინფო 9“-ის გადამღებ ჯგუფს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. ჟურნალისტი რეზო ნადირაძე და ოპერატორი ლექსო ალექსიძე სოფელში საპროტესტო აქციის გასაშუქებლად იყვნენ ჩასულები. მათთან მოულოდნელად უცნობი მანქანა მივიდა, იქიდან გადმოსულმა ერთ–ერთმა პირმა ხელი მიკროფონს ჩაარტყა. როცა ჟურნალისტი დაინტერესდა, თუ ამას რატომ აკეთებდა, მეორე პირმა ჟურნალისტს და ოპერატორს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა.
- 2012 წლის ივნისის ბოლოს ერთი კვირის განმავლობაში „ინფო 9-ს“ ზესტაფონის ბიუროს ჟურნალსიტს ეკატერინე დუგლაძეს საინფორმაციო სააგენტო „მედია ჯგუფის“ ეკიპირებით 7 კაციანი ჯგუფი კამერებით დასდევს, კითხვებს უსვამს და მუშაობის საშუალებას არ აძლევს.
- 2012 წლის 6 ივლისს გარდაბანში „ინფო 9-ს“ ჟურნალისტ, ნინო ბასიშვილს პროვოკაციული კითხვები დაუსვეს და მუშაობის საშუალება არ მისცეს სააგენტო KKinfo.net-ის წარმომადგენლებმა
- 2012 წლის 8 ივლისს გურიაში ტელეკომპანია „მეცხრე არხის“ ბათუმის ბიუროს ჟურნალისტ ნათია როყვას „რეალ ტივის“ ჟურნალისტი პროვოკაციულ შეკითხვებს უსვამდა და მუშაობაში ხელი შეუშალა.
- 2012 წლის 9 ივლისს გორის რაიონის სოფელ ახალდაბაში საინფორმაციო სააგენტო „ინფო 9“-ის ოპერატორი, თორნიკე თიბილაშვილი სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას დაშავდა. სოფელ ახალდაბაში ერთმა პიროვნებამ სააგენტო „ინფო 9“–ის ოპერატორს, თორნიკე თიბილაშვილს ჯერ გადაღების შეწყვეტა მოსთხოვა, შემდეგ კი მუშტი სახეში ჩაარტყა. თიბილაშვილი ოპოზიციისა და ხელისუფლების მომხრეებს შორის შეხლა-შემოხლას იღებდა.
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე მუხლის ჟურნალისტურ საქმიანობაში ჩარევასა და ხელშეშლას კრძალავს, მიუხედავად ამისა, ამ მუხლით ბოლო ერთი წლის განმავლობაში არავინ გასამართლებულა.

Факты давления на журналистов – неполная статистика за последний год
Разговоры о медииВ течение нескольких дней журналистов телекомпании «9-й канал» и принадлежащего ей информационного агентства «Инфо 9» преследуют неизвестные лица, представляющие «Медиа-группу», «Real TV» и «KK info.net». Они задают журналистам провокационные вопросы и, как отмечают сами журналисты, мешают им работать.
Помимо этого, в последнее время препятствовать журналистской деятельности стали неизвестные лица, которые наносят репортерам словесные и физические оскорбления. Представители медиа не раз за последний год заявляли о фактах препятствования журналистской деятельности и обращались в связи с этим в Главную прокуратуру Грузии с требованием расследовать эти инциденты. С рекомендацией расследовать конкретные факты обратился в прокуратуру и Народный защитник Грузии Гиорги Тугуши, однако в большинстве случаев это ни к чему не привело.
Часть подобных фактов была освещена на портале Media.Ge. Предлагаем вашему вниманию перечень фактов препятствования журналистской деятельности за последний год, подготовленный на основе имеющихся у нас материалов. Media.Ge не претендует на полноту этих данных. В этом перечне также отсутствует «дело фотографов», которое хранится под грифом «Секретно», и общество до сих пор не знает, что здесь имело место в действительности.
- Во время разгона в ночь на 26 мая 2011 года оппозиционной акции протеста на проспекте Руставели пострадало немало журналистов, была повреждена съемочная аппаратура. Ассоциация молодых юристов Грузии представила в прокуратуру информацию о 16-ти пострадавших журналистах. Несколько журналистов пожаловались в суд и выиграли процессы против МВД, которое однако так и не выплатило определенные судом суммы компенсации.
- 30 сентября в городе Телави сотрудники патрульной полиции пытались отобрать видеокамеру у журналиста Информационного центра Кахети, не давая ему возможность вести съемку. Журналист готовил материал о представлении кандидата в депутаты от партии «Промышленность спасет Грузию».
- 25 сентября 2011 года ведущий телекомпании «Маэстро» Шалва Рамишвили был задержан в городе Кварели. Журналист находился вблизи от принадлежащего президенту Саакашвили дома, когда люди в штатском силой вынудили его, вместе со съемочной группой, покинуть территорию. Как заявил Рамишвили, у них, без оформления соответствующей документации, отобрали съемочную аппаратуру, которую позже возвратили.
- 31 октября 2011 года в Кутаиси, четверо неизвестных нанесли местному фотографу Роберто Квелини словесные и физические оскорбления. Сам фотограф связывает этот инцидент с осуществленной 3 октября фотосессией, когда он снимал в Кутаиси, на берегу реки Риони, фото своей обнаженной подруги.
- 6 ноября 2011 года руководитель Информационного центра Кахети Гела Мтивлишвили получил по электронной почте письмо с угрозами от бывшего окружного прокурора. Мтивлишвили связывает это факт со своей журналистской деятельностью.
- 20 ноября 2011 года директор газеты «Батумелеби» («Батумец») Мзиа Амаглобели установила личность человека, который, по ее словам, шантажировал координатора отдела журналистских расследований этой газеты Тедо Джорбенадзе. Редакция вызвала полицейский патруль, который не стал составлять соответствующий акт. Редакция обратилась с заявлением к прокурору Автономной республики Аджария и министру внутренних дел Грузии. Следствие по факту осуществленного в отношении Тедо Джорьенадзе деяния не закончено.
- 30 ноября 2011 года директор «Руставской компании медиа-управления», осуществлявшей управление телекомпанией «Маэстро», Эроси Кицмаришвили перелез через ограду «Маэстро» и захватил часть здания телекомпании. Учредитель «Маэстро» Мамука Глонти, вместе с группой журналистов, заперся в эфирной студии. Вещание канала было прервано на несколько часов. Мамука Глонти, вместе с журналистами канала, возобновили вещание из студии радио «Маэстро» и обратились в суд в связи с фактом препятствования журналистской деятельности. Дело рассмотрено не было.
- 6 апреля 2012 года глава Кобулетской полиции Давид Бежанидзе ударил рукой журналиста медиа-группы «Ачара P.S.» Сулхана Месхидзе и пытался отобрать у него видеокамеру, когда журналист снимал процесс выселения граждан за неуплату банковских кредитов.
- 2 мая 2012 года в Кутаиси, у журналиста местной газеты «P.S.» Иракли Вачиберидзе возникли проблемы с членами охраны президента Грузии, а 3 мая аналогичный инцидент произошел у него с членами охраны главы МВД Вано Мерабишвили и вице-спикера парламента Михаила Мачавариани. Этот инцидент произошел в Кутаисском театре оперы и балета им. Мелитона Баланчивадзе, где Вано Мерабишвили и Михаил Мачавариани проводили закрытую встречу с активистами Единого национального движения.
Из рассказа журналиста выяснилось, что во время встречи он стал записывать выступления на свой мобильный телефон, чем привлек внимание членов охраны, которые вывели его в фойе и избили.
- 11 мая 2012 года служба охраны гамгеоба (правление) Душетского муниципалитета не позволила оператору студии GNS Зурабу Патаридзе провести съемку здания. По словам журналистки GNS Белы Закаидзе, член охраны нанес оператору словесное оскорбление, закрывал рукой объектив камеры и произносил угрозы.
- 20 мая 2012 года руководитель Информационного центра Кахети журналист Гела Мтивлишвили был задержан во время съемки здания Тианетской полиции. По словам журналиста, полицейские его избили и не позволяли связаться с адвокатом. Инцидент завершился, примерно, через час, когда Мтивлишвили, в связи с ухудшением состояния здоровья, был доставлен в местную больницу. В МВД заявили, что Мтивлишвили устроил провокацию.
- 7 июня 2012 года неизвестные лица угрожали цаленджихскому журналисту агентства «Инфо-9» Гоче Начкебиа и его оператору Гоче Сариа расправой, если они не прекратят сотрудничать с агентством и не покинут город.
- Телекомпания «9-й канал» потребовала начать расследование по факту препятствования журналистской деятельности. Инцидент произошел 12 июня. Журналист Зугдидского бюро «9-го канала» Паата Лагвилава говорит, что снимал встречу Бидзины Иванишвили с жителями села Орулуши Зугдидского муниципалитета. На встрече, по словам Лагвилава, присутствовало около 40 членов «Национального движения» и сотрудников сакребуло (собрания). Когда журналист хотел задать им вопросы, главный специалист сакребуло Иракли Микая ухватил камеру и микрофон, пытаясь их отнять. Второй главный специалист сакребуло Ладо Сулухиа и юрист Давид Чантуриа также отличались своей агрессивностью. Как отметил журналист, на следующий день, 13 июня, его не пропустили в здание сакребуло.
- 13 июня 2012 года в селе Дици Горийского района журналисту и оператору информационного агентства «Инфо-9» нанесли словесные и физические оскорбления. Съемочная группа прибыла в это село с целью подготовить материал в связи с существующей здесь проблемой с водоснабжением. Журналистка Шорена Гонгладзе обратилась за комментарием к главе местной власти Зурабу Болашвили, который сначала согласился, но потом, увидев логотип «Инфо-9», потребовал отключить камеру и немедленно покинуть территорию.
По словам журналистки, на помощь сельскому голове подоспели люди в штатском, которые нанесли членам съемочной группы словесные и физические оскорбления. Все это происходило на глазах полицейских, которые даже не пытались разрядить инцидент. Оператор Торнике Тибилашвили вспоминает, что во время стычки ему в голову угодил неизвестный предмет, причинивший небольшое ранение.
- 18 июня 2012 года телекомпания «Триалети» заявила, что на ее съемочную группу совершено нападение в поселке Сурами. Журналисты «Триалети» беседовали с пострадавшим от наводнения населением, когда к ним подошел неизвестный человек. Он потребовал прекратить съемку и покинуть территорию. По словам местных жителей, это был сотрудник полиции Шалва Хачидзе.
- 26 июня 2012 года, во время завязавшейся в селе Мерети драки между сторонниками власти и оппозиции, пострадали журналисты. По словам журналиста телекомпании «9-й канал» Нодара Схиртладзе, неизвестные лица вели себя агрессивно, нанося ему и оператору удары по лицу. Во время стычки была повреждена автомашина информационного агентства «Инфо-9».
- 26 июня 2012 года в селе Дирби Карельского района завязалась драка между сторонниками власти и лидерами оппозиционной коалиции «Грузинская мечта». Сторонники власти также оскорбляли членов съемочной группы информационного агентства «Инфо 9» и требовали прекратить съемку, ударив при этом несколько раз рукой по камере.
- 27 июня 2012 года газета «Резонанси» опубликовала редакционную статью, в которой говорилось, что их журналистке Мари Отарашвили, которая готовила материал о поселке беженцев в Церовани, угрожал расправой проживающий там же директор Ахалгорского дома культуры Гиорги Экаладзе.
- 4 июля 2012 года в селе Цедиси Горийского района было нанесено физическое оскорбление членам съемочной группы агентства «Инфо-9». Журналист Резо Надирадзе и оператор Лексо Алексидзе прибыли в село с целью освещения акции протеста. Неожиданно к ним подъехала автомашина, и один из вышедших из нее неизвестных ударил рукой по микрофону. Когда журналист спросил, почему он это сделал, второй неизвестный нанес журналисту и оператору физические оскорбления.
- В конце июня 2012 года, в течение целой недели, журналистку Зестафонского бюро «Инфо 9» Екатерину Дугладзе преследует группа из 7-ми человек с камерами, задает ей провокационные вопросы, не давая возможность нормально работать.
- 6 июля 2012 года в Гардабани журналистке «Инфо-9» Нино Басишвили задавали провокационные вопросы и мешали работать представители агентства KKinfo.net.
- 8 июля 2012 года находившейся в Гурии журналистке Батумского бюро телекомпании «9-й канал» Натии Роква задавал назойливые вопросы и мешал работать журналист «Real TV».
- 9 июля 2012 года в селе Ахалдаба Горийского района был ранен при исполнении служебных обязанностей оператор информационного агентства «Инфо-9» Торнике Тибилашвили. Неизвестный сначала потребовал от Тибилашвили прекратить съемку, после чего ударил его кулаком в лицо. Тибилашвили снимал в этот момент кадры стычки между сторонниками власти и оппозиции.
Статья 154-я Уголовного кодекса Грузии запрещает вмешательство в журналистскую деятельность и препятствование ей, однако за последний год никто по этой статье к ответственности не привлекался.