საჯარო ბიბლიოთეკაში საზოგადოებრივი მაუწყებლის შესახებ კანონში ცვლილებები განიხილეს
საზოგადოებრივი მაუწყებლის საქმიანობისას ფინანსურ გამჭვირვალობას, მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს პასუხისმგებლობის გაზრდისა და აჭარის ტელევიზიისათვის საზოგადოებრივი მაუწყებლის სტატუსის მინიჭებას განიხილავდნენ 10 იანვარს ეროვნულ ბიბლიოთეკაში შეკრებილი საკანონმდებლო ინიციატივის ავტორები და დაინტერესებული პირები. შეხვედრა კოალიციის მედია ადვოკატირებისთვის ინიციატივით გაიმართა.
მწვავე დისკუსია, სამეურვეო საბჭოს დაკომპლექტების წესმა გამოიწვია. ყველაზე დიდი დროც ამ საკითხს დაეთმო.
კანონპროექტის მიხედვით, საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს წევრთა რაოდენობა 15-დან 9-მდე უნდა შემცირდეს. საიდანაც 3-3 წევრი საპარლამენტო უმრავლესობისა და უმცირესობის კვოტით აირჩევა და მათ პარლამენტი უმრავლესობით დაამტკიცებს, 2 წევრს სახალხო დამცველი დაასახელებს. მეცხრე კანდიდატი კი, ავტომატურად აჭარის ტელევიზიის წარმომადგენელი იქნება. ცვლილების მიხედვით, საბჭოს წევრებს პარლამენტის წევრთა უმრავლესობამ უნდა დაუჭიროს მხარი.
დისკუსიის მონაწილეთა ნაწილი არ ეთანხმებოდა იმ მოსაზრებას, რომ საბჭოს კანდიდატები პოლიტიკური ჯგუფების კვოტების მიხედვით უნდა აირჩნენ. მათი აზრით, ეს უფრო გაზრდის პოლიტიკოსების გავლენას საზოაგდოებრივ მაუწყებელზე.
კანონპროექტის ავტორების თქმით, კი აბსოლუტურად პოლიტიკური გავლენებისაგან დაცული საბჭო ვერ იქნება, რადგან მას პარლამენტი ირჩევს. საბჭოს დამოუკიდებლობას მათი აზრით, სახალხო დამცველის მიერ დანიშნული წევრები უზრუნველყოფენ.
შეხვედრაზე მყოფმა საზოგადოებრივი მაუწყებლის თანამშრომელმა, ქეთევან სადღობელაშვილმა აღნიშნა, რომ საბჭოს დაკომპლექტების შემთხვევაში აუცილებელია ისეთი ადამაინების შერჩევა, ვინც არ იქნება პოლიტიკურად ანგარიშვალდებული რომელიმე პარტიასთან.
დისკუსია გამოიწვია საბჭოს წევრთა შესარჩევი კრიტერიუმების საკითხმაც. დისკუსიის რამდენიმე მონაწილემ აღნიშნა, რომ რომ ადეკვატურად უნდა განისაზღვროს ის მოთხოვნები, რასაც უნდა აკმაყოფილებდნენ საბჭოს წევრები.  მათი თქმით, კანონპროექტში არსებული კრიტერიუმები გადაჭარბებულია და უფრო დეტალურ განსაზღვრას საჭიროებს.
„მეურვეობის კანდიდატი უნდა იყოს საზოგადოებრივი აღიარებისა და ნდობის მქონე პირი, მას უნდა ჰქონდეს მაგისტრის ხარისხი და არანაკლებ 10 წლის მუშაობის გამოცდილება, მათ შორის, 5 წლისა ჟურნალისტიკის, ადამიანის უფლებათა დაცვის, საფინანსო ან/და სამეცნიერო-პედაგოგიურ  სფეროში“, - აღნიშნულია კანონპროექტში.
იქვე მითითებულია, რომ თუკი აქამდე საბჭოს წევრებს პრეზიდენტი ასახელებდა, ეს ფუნქცია მთლიანად პარლამენტს უნდა გადაეცეს. კანონპროექტის ერთერთი ავტორის, გაზეთ „რეზონანსის“ რედაქტორის, ლაშა ტუღუშის თქმით, პარლამენტის თავმჯდომარის ინიციატივით უნდა შეიქმნას საპარლამენტო კომისია, რომლის შემადგენლობაშიც მედიის სფეროს სპეციალისტები შევლენ და მათ უნდა აირჩიონ საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭო. თუმცა რა ნიშნით უდნა შეირჩნენ ამ კომისიის წევრები, ან როგორი იქნება პროცედურა კანონპროექტის ავტორებს ჯერ განსაზღვრული არ აქვთ.
დისკუსიაზე განიხილეს მაუწყებელში მიმდინარე პროცესებზე პასუხისმგებლობის დაკისრების საკითხიც.
ეს საკითხი ქეთევან სადღობელაშვილმა წამოჭრა. „2004 წლიდან დღემდე, მაუწყებელში არცერთ დირექტორს არ უმუშავია ვადის ამოწურვამდე. ტელევიზიაში მიმდინარე პროცესებზე პასუხისმგებლობა მხოლოდ დირექტორს უნდა ეკისრებოდეს და ბორდს არა?“ -  განაცხადა მან
ლაშა ტუღუშმა კი უპასუხა, რომ „კოალიციის მედია ადვოკატირებისათვის“ კანონპროექტის მიხედვით სამეურვეო საბჭო პასუხისმგებელი იქნება მის მიერ დადგენილი პრიორიტეტების შეუსრულებლობაზე და ბიუჯეტის არასწორად განკარგვაზე. პარლამენტს წლის განამავლობაში ერთხელ შეეძლება საბჭოს პასუხისმგებლობის საკითხის დაყენება.
საუბარი შეეხო მაუწყებლის ფინანსური გამჭირვალობის საკითხის, ასევე აჭარის ტელე-რადიო დეპარტამენტის მეოთხე საზოგადოებრივ მაუწყებლად გარდაქმნის საკითხს.
„ზოგს ჰგონია, რომ საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომი უნდა იყოს მაუწყებლის ხარჯებისა და შემოსავლების ჯამური თანხა. ზოგიერთების აზრით კი, უნდა იყოს ცნობილი კონკრეტულ თანამდებობაზე რა ხელფასი გაიცემა, მაგრამ არა პიროვნების სახელი და გვარი, ვინც ანაზღაურებას იღებს. ეს საკითხი კიდევ დასახვეწია“, - განაცხადა ტუღუშმა.
საქართველოს აღმასრულებელ ხელისუფლებას კანონპროექტი განსახილველად უკვე გადაგზავნილი აქვს. დამატებითი ცვლილებების ჩამოყალიბების შემდეგ კანონპროექტის ინიციატორები პარლამენტს კვლავ მიმართავენ და შენიშვნის, ან ჩასწორების სახით გაუგზავნიან.
მედიაკოალიციამ იგივე კანონპროექტის შესახებ დისკუსია ბათუმში 9 იანვარს გამართა. ეს შეხვედრა ძირითადად აჭარის ტელეკომპანიის სტატუსის საკითხს შეეხო.  კანონპროქტის მიხედვით, აჭარის ტელევიზია და რადიო საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის მეოთხე სიხშირეზე, როგორც აჭარის საზოგადოებრივი მაუწყებელი, ისე იმაუწყებლებს. ის საზოგადოებრივი მაუწყებლის ერთიანი ბიუჯეტიდან, ბიუჯეტის არანაკლებ 15 პროცენტით დაფინანსდება.

Изменения к закону об Общественном вещателе Грузии рассмотрели в Публичной библиотеке
Финансовую прозрачность при осуществлении Общественным вещателем Грузии своей деятельности, повышение ответственности попечительского совета вещателя и присвоение телевидению Аджарии (Западная Грузия) статуса общественного вещателя рассматривали авторы законодательной инициативы и заинтересованные лица в Публичной библиотеке 10 января. Встреча прошла по инициативе коалиции «За адвокатирование СМИ».
Порядок комплектования попечительского совета вызвал острую дискуссию. Наибольшее время было уделено именно этому вопросу.
Согласно законопроекту, количество членов попечительского совета Общественного вещателя должно сократиться с 15-ти до 9-ти. Отсюда, 3-3 члена будут избираться по квоте парламентского большинства и меньшинства, и парламент будет утверждать их большинством голосов, 2-х членов назовет Народный защитник, а девятым кандидатом автоматически станет представитель телевидения Аджарии. Согласно изменению, членов совета должно поддержать большинство членов парламента.
Часть участников дискуссии не соглашалась с мнением о том, что кандидаты в члены совета должны избираться по квотам политических групп. По их мнению, это в большей степени увеличит влияние политиков на Общественный вещатель.
По словам авторов законопроекта, совет не сможет быть полностью защищен от политического влияния, так как его избирает парламент. По их мнению, независимость совета обеспечат назначенные Народным защитником члены.
Сотрудник Общественного вещателя Кетеван Садгобелашвили, которая присутствовала на встрече, отметила, что в случае комплектования совета необходимо выбрать людей, которые не будут политически подотчетны перед какой-либо партией.
Дискуссию также вызвал вопрос критериев отбора членов совета. Несколько участников дискуссии отметили, что следует адекватно определить требования, которым должны удовлетворять члены совета. По их словам, указанные в законопроекте критерии преувеличены и требуют более детального определения.
«Кандидат в попечители должен быть общественно признанным и наделенным доверием лицом, он должен иметь степень магистра и опыт работы не менее 10-ти лет, в том числе, 5 лет в сфере журналистики, защиты прав человека, финансов и/или научно-педагогической сфере», - говорится в законопроекте.
Там же отмечено, что, если до сих пор членов совета называл президент страны, теперь эта функция должна быть полностью передана парламенту. По словам одного из авторов законопроекта, главного редактора газеты «Резонанси» («Резонанс») Лаши Тугуши, по инициативе председателя парламента, следует создать парламентскую комиссию, в состав которой войдут специалисты из сферы СМИ, и они должны будут выбирать членов попечительского совета Общественного вещателя. Но авторы законопроекта пока не определили, по каким признакам следует отбирать членов данной комиссии или какой будет соответствующая процедура.
В ходе дискуссии также рассмотрели вопрос возложения ответственности в связи с процессами, протекающими на Общественном вещателе.
Этот вопрос подняла Кетеван Садгобелашвили. «С 2004 года по настоящее время ни один директор вещателя на работал до истечения срока своей службы. Ответственность за процессы на телевидении должна возлагаться только на директора, минуя совет?» - заявила она.
На это Лаша Тугуши ответил, что, согласно законопроекту коалиции «За адвокатирование СМИ», попечительский совет будет отвечать за невыполнение установленных им приоритетов и неправильное распоряжение бюджетом. Парламент один раз в год сможет поставить вопрос об ответственности совета.
Беседа также коснулась вопроса финансовой прозрачности вещателя, а также вопроса о преобразовании телерадиодепартамента Аджарии в четвертый общественный вещатель.
«Некоторые думают, что общественности должна быть доступна общая сумма доходов и расходов вещателя. А по мнению других, должно быть известно какая зарплата полагается на конкретной должности, но не имя и фамилия человека, который ее получает. Это вопрос требует дальнейшего усовершенствования», - заявил Тугуши.
Законопроект уже отправлен на рассмотрения законодательной власти Грузии. После внесения дополнительных изменений инициаторы законопроекта вновь обратятся к парламенту и отправят их ему в виде замечания или поправки.
Медиа-коалиция провела дискуссию в связи с этим законопроектом и в Батуми (Аджария) 9 января. Данная встреча, в основном, коснулась вопроса статуса телевидения Аджарии. По законопроекту, телевидение и радио Аджарии должны вещать на 4-й частоте Общественного вещателя Грузии как общественный вещатель Аджарии. Он должен финансироваться из единого бюджета Общественного вещателя в объеме не менее 15% бюджета.