იყო და არა იყო რა, იყო ერთი დღე, როცა პრეზიდენტი პარლამენტის წინაშე ტრადიციული ანგარიშიც წარსდგა. მოხსნება და შემდეგ დებატები, ექვს საათზე მეტხანს გაგრძელდა. უძილობითა და მძიმე დღით დაღლილმა დეპუტატებმა ნელ-ნელა მოდუნება დაიწყეს. რამდენიმე დღეში, მათი თვითგართობისა, თუ წათვლემის ამსახველი კადრები ინტერნეტში გავრცელდა.
მსგავსი ფაქტები პარლამენტში ადრეც მომხდარა. კამერებს ისიც დაუფიქსირებიათ, როგორ აძლევენ ხმას ერთმანეთის მაგივრად დეპუტატები. კავშირის დანახვა რთულია, თუმცა ამ ამბების შემდეგ აღმოჩნდა, რომ პარლამენტის ქუთაისის შენობაში სხდომის გადაღება აკრძალული იქნება. ჟურნალისტები კადრებს საერთო სიგნალით მიიღებენ. როგორც საკანონმდებლო ორგანოში ამბობენ, მათი კამერები სხდომებს რამდენიმე კუთხიდან გადაიღებს, რაც ტელევიზიებს კარგი კადრის ქონაში დაეხმარება.
მთავრობის სხდომის გადაღების უფლება, ჟურნალისტებს, ჯერჯერობით, ისევ აქვთ. მის დაწყებამდე რამდენიმე წუთით ადრე, დარბაზში ოპერატორებს უშვებენ. ნიკა გილაურის კომენტარის ჩაწერისა და სხდომის კადრების აღების შემდეგ, ისინი უკან ბრუნდებიან.
სულ რამდენიმე დღის წინ გავრცელდა ინფორმაცია, რომ პრეზიდენტის რეგიონებში სტუმრობისას, მისი ადმინისტრაცია განსაზღვრავს, თუ სად მიეცემათ ჟურნალისტებს გადაღების უფლება და სად არა. ადმინისტრაციაში ამბობენ, რომ კადრებს პრეზიდენტის კამერა გადაიღებს და ტელევიზიებს მასალებს ისე მიაწვდიან.
ამ განცხადებამ ზოგიერთი ჟურნალისტი გაახარა. მართლაც, ძნელია პრეზიდენტის კუდში დევნა და საშინელ ჭყლეტვაში მიკროფონის ეთერში გამოსაჩენად ბრძოლა. ფიზიკურ დაღლას რომ თავი დავანებოთ, პასუხისმგებლობაც მაღალია - ბოლოსდაბოლოს, პრეზიდენტის ვიზიტია გასაშუქებელი. ახლა კი მასალის პრობლემას პროდუსერი, ერთი ზარით მოაგვარებს.
რა თქმა უნდა, კარგ კადრს არაფერი სჯობს, მაგრამ მეეჭვება, ჟურნალისტებისათვის შრომის შემსუბუქებაზე ზრუნავდნენ. არ მგონია, ახალ პარლამენტში დაყენებულმა კამერებმა ჯერ გადაიღოს და შემდეგ, ჟურნალისტებს მიაწოდოს მასალა, თუ როგორ აძლევს ხმას ერთი დეპუტატი მეორის მაგივრად, ან, მოსაწყენი განხილვებისას, როგორ ერთობიან მობილურით.
სამთავრობო ამბების დიდი ნაწილის გაშუქებისას, ჟურნალისტების როლი დღესაც მინიმუმამდეა დაყვანილი და ასეთივე ბედი, ალბათ, უახლოეს მომავალში ოპერატორებსაც ელით: ვინმე მადლიანი კანცელარიაშიც მიხვდება, რომ დარბაზში თხუთმეტი კამერის ბოდიალს, ერთის ბოდიალი სჯობს და თავის გადაღებულ კადრებს ღიმილით მოგვაწვდის.
პირადად მე, ამ პირობებში ვერ ვხვდები, რა აზრი აქვს ჟურნალისტების მიერ სამთავრობო მოვლენების გაშუქებას?! რატომღაც ეს ყველაფერი „კოლეგიალური და კეთილი სურვილების“ სახელით შეფუთული ცენზურა მგონია. მართალია, პრეზიდენტის ვიზიტისას ადმინისტრაციის 45 ათას 235 თანამშრომელი ყველა კადრს მაინც აკონტროლებს, მაგრამ არის რაღაცები, რისი დაფიქსირებაც ჟურნალისტს უკამეროდ, სპეციალური რადიუსის დაცვის გარეშეც შეუძლია.
რადგან ასეთი საკითხები დღის წესრიგში დადგა, ე.ი. არსებობს გარკვეული მიზეზები და მათ შორის ყველაზე ბოლოს, ჟურნალისტებზე ზრუნვა უნდა მოვიაზროთ. სხვა ყველაფერს თავი რომ დავანებოთ, დღევანდელი მდგომარეობის გათვალისწინებით, ქართული ჟურნალისტიკა ისედაც ერთი დიდი copy-paste-ა და ამის გადასამოწმებლად მისი იდენტური მასალებით მომარაგება საჭირო აღარ არის.

Было это или не было, был день, когда президент предстал перед парламентом с традиционным отчетом. Слушание и последующие дебаты продлились более шести часов. Уставшие от недосыпания и тяжелого дня депутаты начали постепенно расслабляться. Через несколько дней кадры, на которых они старались чем-то развлечь себя или просто дремали, появились в Интернете.
Похожие факты случались в парламенте и прежде. Камеры фиксировали даже то, как депутаты друг вместо друга голосуют. Усмотреть тут связь непросто, но после этого выяснилось, что в кутаисском здании парламента нельзя будет вести съемку заседаний. Журналисты будут получать кадры посредством общего сигнала. Как говорят в законодательном органе, их камеры будут снимать заседания с нескольких точек, что поможет телеканалам получать хорошие кадры.
Право снимать заседания правительства у журналистов пока еще осталось. Операторов впускают в зал за несколько минут до его начала. После записи интервью Ники Гилаури и получения кадров заседания они уходят.
Всего несколько дней назад распространилась информация о том, что во время визита президента в регионы его администрация определяет, где позволят журналистам снимать, а где нет. В администрации говорят, что президентская камера снимет необходимые кадры, которые будут переданы телеканалам.
Некоторых журналистов это заявление обрадовало. Действительно, трудно бегать за президентом и бороться в давке за то, чтобы твой микрофон появился в кадре. Не говоря о физической усталости, очень высока ответственность – в конце-то концов, визит президента надо освещать. А теперь продюсер одним звонком улаживает проблему с материалом.
Конечно, ничего не может быть лучше хорошего кадра, но сомневаюсь, чтобы они заботились об облегчении труда журналистов. Не думаю, чтобы установленные в новом парламенте камеры сначала отсняли, а потом передали журналистам материал о том, как один депутат голосует вместо другого или как они развлекаются с мобильниками во время скучного заседания.
Роль журналистов при освещении большей части правительственных новостей сегодня сведена до минимума, и такая же судьба, наверно, ожидает в ближайшее время и операторов: кто-нибудь и в Канцелярии поймет, что лучше пусть одна камера болтается по залу, чем пятнадцать, и будет с улыбкой выдавать нам свои отснятые кадры.
Лично я не понимаю, какой смысл освещать в этих условиях правительственные события посредством журналистов?! Почему-то все это кажется мне цензурой, упакованной в «коллегиальные и добрые пожелания». Правда, 45.235 сотрудников администрации все-таки контролируют все кадры во время визитов президента, но есть какие-то вещи, зафиксировать которых журналист может и без камеры, не соблюдая специальный радиус.
Поскольку такие вопросы встали на повестку дня, значит, есть на то определенные причины, и заботу о журналистах следует рассматривать в последнюю очередь. Оставляя в покое все остальное и учитывая сегодняшнее положение, можно сказать, что грузинская журналистика и без того - одна большая «copy-paste», и для перепроверки этого ненужно запасаться идентичными материалами.