"თრიალეთი" მის ჟურნალისტებზე თავდასხმაში პოლიციელს ადანაშაულებს
ტელეკომპანია “თრიალეთი” აცხადებს, რომ 18 ივნისს მის გადამღებ ჯგუფზე თავდასხმაში პოლიციელი შალვა ხაჩიძე მონაწილეობდა.
“თრიალეთის” საინფორმაციო სამსახურის უფროსის, გოჩა დარჩიაშვილის განმარტებით, ტელეკომპანიამ თავდასხმის კადრები მოსახლეობას აჩვენა და სწორედ მათ ამოიცნეს პოლიციელი.
ტელეკომპანიის განცხადებით, მის გადამღებ ჯგუფზე თავდასხმა სურამში განხორციელდა. “თრიალეთის” ჟურნალისტები წყალდიდობით დაზარალებულ მოსახლეობას ესაუბრებოდნენ, როცა მათთან უცნობი პირი მივიდა, გადაღების შეწყვეტა და ადგილის დატოვება მოსთხოვა. გადამღებმა ჯგუფმა მუშაობა განარგრძო.
“შემდეგ ამ ადამიანმა სადღაც დარეკა და რამდენიმე წუთში მოვიდა ჯიპი, სახელმწიფო სანომრე ნიშნით WKW -737, სადაც 5 ადამიანი იჯდა, მათაც მოსთხოვეს ადგილის დატოვება, წინააღდეგ შემთხვევაი კამერის დამთვრევით დაემუქრნენ. ამას მოჰყვა მათი მხრიდან ქვების სროლა, სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა”- ამბობს დარჩიაშვილი.
მისი თქმით, თავდასხმის შედეგად არავინ დაშავებულა.
“თრიალეთი” აცხადებს, რომ ეს არ არის ტელეკომპანიის ჟურნალისტების მიმართ მუქარის და კონტროლის პირველი შემთხვევა. დარჩიაშვილი ამბობს, რომ მათ გადამღებ ჯგუფს ყოველთვის დაჰყვება ვინმე და აფიქსირებს რას იღებენ. “თრიალეთის” ხაშურის კორესპონდენტ, მალხაზ მიქელაძისმიმართ კი, ხორციელდება მუქარის ზარები.
“ეუბნებიან თუ არ შეეშვები ჟურნალისტიკას და გადაღებას შეგექმნება პრობლემაო”- ამბობს დარჩიაშვილი და დასძენს, რომ მსგავსი ზარები კასპის და გორის კორესპონდენტების მიმართაც განხორციელებულა.
“თრიალეთი” ყველაფერში პოლიციას ადანაშაულებს და აცხადებს, რომ მათი მხრიდან “ეს აგრესია მას შემდეგდაიწყო, რაც ჩვენ ხაშურის პოლიციის შენობაში საეჭვოვითარებაში გარდაცვლილი სოლომონ ქიმერიძის ფაქტიგავაშუქეთ. აგრესიას ჩვენ მიმართ პოლიციის თანამშრომლებიდღემდე ამჟღავნებენ და მიგვაჩნია, რომ ჩვენსკორესპონდენტს ხაშურში საფრთხე ემუქრება”.
“თრიალეთი” მის გადამღებ ჯგუფზე განხორციელებული ფაქტის გამოსაძიებლად პროკურატურას და შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიმართავს.

«Триалети» обвиняет полицейского в нападении на своего журналиста
Телекомпания «Триалети» заявляет, что в нападении на ее съемочную группу 18 июня участвовал полицейский Шалва Хачидзе.
Как отметил глава информационной службы «Триалети» Гоча Дарчиашвили, кадры нападения были показаны местным жителям, которые и опознали полицейского.
По заявлению телекомпании, нападение на ее съемочную группу произошло в Сурами. Журналисты беседовали с пострадавшими от наводнения жителями, когда к ним подошел незнакомый человек и потребовал прекратить съемку и покинуть территорию. Съемочная группа продолжила работу.
«Затем этот человек куда-то позвонил, и через несколько минут приехал джип с государственным номерным знаком «WKW -737», в котором сидели 5 человек. Они также потребовали от нас покинуть место, угрожая, в противном  случае, разбить камеру. Затем они стали кидать в нас камни, словесно и физически оскорблять», - говорит Дарчиашвили.
По его словам, в результате нападения никто не пострадал.
«Триалети» заявляет, что это уже не первый случай угроз и контроля в отношении журналистов телекомпании. Дарчиашвили говорит, что их съемочную группу постоянно кто-то сопровождает и фиксирует, что они снимают. А на телефон хашурского корреспондента «Триалети» Малхаза Микеладзе поступают звонки с угрозами.
«Ему говорят, что если, дескать,  он не прекратит заниматься журналистикой и съемками, то у него возникнут проблемы», - говорит Дарчиашвили и добавляет, что подобные звонки производились и на телефоны каспского и горийского корреспондентов.
«Триалети» обвиняет во все полицию и заявляет: «Эта агрессия началась после того, как мы осветили факт гибели Соломона Кимеридзе в здании Хашурской полиции, при сомнительных обстоятельствах. Агрессию против нас проявляют сотрудники полиции, и мы считаем, что нашему корреспонденту в Хашури угрожает опасность».
«Телекомпания «Триалети» обращается в прокуратуру и МВД с требованием расследовать факт нападения на свою съемочную группу.